Չեխիայի նախագահը թվարկել է Պուտինի՝ իշխանության մնալու երեք տարբերակները
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ունի երեք տարբերակ, որոնց միջոցով նա կմնա իշխանության իր լիազորությունների ժամկետի ավարտից հետո, նշել է Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանը՝ Frekvence 1-ին տված հարցազրույցում:
Առաջին տարբերակը կլինի նորից որպես վարչապետի պաշտոնում մնալը, ինչպես եղավ 2008-ին: Երկրորդ տարբերակը կապված է Ռուսաստանի և Բելառուսի տնտեսական ինտեգրման ծրագրի շրջանակում որպես ղեկավար հանդես գալը: Զեմանն այս տարբերակը «մի փոքր տարօրինակ» է համարում: Նա նշել է, որ Պուտինը կարող է ղեկավարել այս պետությունը, բայց Բելառուսի առաջնորդ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն «կարծես թե այդքան էլ հակված չէ» դրան:
«Վերջերս հայտնվեց երրորդ տարբերակը՝ ստեղծել Պետական խորհուրդ, և Պուտինը կարող է դառնալ դրա նախագահը»,- նշել է Զեմանը:

Земан перечислил имеющиеся у Путина варианты остаться у власти
У президента России Владимира Путина есть три варианта, при которых он останется у власти по истечении его полномочий, заявил в интервью Frekvence 1 президент Чехии Милош Земан.
Первым вариантом было бы вновь занять пост премьера, как это было в 2008 году, сказал он. Второй вариант связан с Союзным государством России и Белоруссии, его Земан называет «немного странным». Он отметил, что Путин мог бы возглавить это государство, но белорусский лидер Александр Лукашенко, «похоже, не очень, склонен к этому».
«Недавно появился третий вариант — создать Государственный совет, а Путин мог бы стать его председателем».