Հինգ երկրներ պահանջներ են ներկայացրել Իրանին
Հինգ երկրներ, որոնց քաղաքացիները զոհվել էին Թեհրանի մերձակայքում «Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիներ» ընկերության Boeing ինքնաթիռի վթարից, մշակել են Իրանի հետ հետագա համագործակցության կարգը: Այս մասին Լոնդոնում կայացած արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումից հետո, հայտարարել է Կանադայի ներկայացուցիչ Ֆրանսուա-Ֆիլիպ Շամպայնը, ով ղեկավարում է վթարի հետաքննության միջազգային խումբը, հայտնում է Укринформ-ը։
Նախևառաջ, Իրանը պետք է ապահովի լիարժեք և անխոչընդոտ մուտք օտարերկրյա դիվանագետների համար՝ հյուպատոսական ծառայություններ մատուցելու նպատակով:
Երկրորդ՝ Իրանը պետք է ապահովի, որպեսզի մահացածներին հայտնաբերելու գործընթացն իրականացվի թափանցիկ և միջազգային չափանիշներին համապատասխան
Երրորդ՝ Իրանը պետք է ապահովի լիարժեք, անկախ և թափանցիկ միջազգային հետաքննություն՝ Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կոնվենցիայի դրույթներին համապատասխան:
Չորրորդ՝ Իրանը պետք է ստանձնի ամբողջ պատասխանատվությունը PS 752 չվերթի կործանված ինքնաթիռի թռիչքի համար և ճանաչի զոհերի հարազատների նկատմամբ իր պարտականությունները, ներառյալ փոխհատուցման հարցը:
Հինգերորդ՝ Իրանը պետք է ապահովի, որ այն անձինք, ովքեր պատասխանատվության են ենթարկվում քրեական հետապնդմամբ, պատասխանատվության ենթարկվեն թափանցիկ և անկախ դատաքննության միջոցով՝ դատավարության և մարդու իրավունքների միջազգային չափանիշներին համապատասխան:
Նշվում է, որ հանդիպումը կայացել է Ուկրաինայի, Շվեդիայի, Աֆղանստանի, Մեծ Բրիտանիայի, Կանադայի, ինչպես նաև Նիդերլանդների արտաքին գործերի նախարարների մասնակցությամբ:

Крушение самолета: Ирану выдвинули пять требований
Пять стран, чьи граждане погибли из-за сбития самолета МАУ, разработали положение о дальнейшем сотрудничестве с Ираном. Об этом в четверг, 16 января, после встречи министров МИД в Лондоне заявил представитель Канады Франсуа-Филипп Шампань, который возглавил Международную группу по расследованию авиакатастрофы, сообщает Укринформ.
"Сегодня члены координационной группы разработали положение сотрудничества с Ираном. Эти положения базируются на пяти ключевых элементах, которые станут дорожной картой нашего сотрудничества с иранскими властями",- сказал он.
Так, во-первых, Иран должен обеспечить полный и беспрепятственный доступ иностранным дипломатам для оказания консульских услуг.
Во-вторых, Иран должен обеспечить, чтобы процесс идентификации погибших был проведен прозрачно и в соответствии с международными стандартами. При этом, пожелания родственников погибших о репатриации должны уважаться.
В-третьих, Иран должен обеспечить полное, независимое и прозрачное международное расследование в соответствии с положениями Международной конвенции по гражданской авиации.
В-четвертых, Иран должен взять на себя всю ответственность за сбивание рейса PS 752 и признать свои обязанности перед родственниками погибших, включая вопросы компенсации.
В-пятых, Иран должен обеспечить привлечение к ответственности людей, которые будут признаны ответственными за сбивание самолета в рамках уголовного расследования, через прозрачный и независимый судебный процесс, в соответствии с международными стандартами судебных процессов и прав человека.
По словам Франсуа-Филиппа Шампань, Тегеран уже продемонстрировал высокий уровень сотрудничества, однако, страны и дальше должны ежедневно наблюдать, и призывать иранскую сторону продолжать сотрудничать.
Отмечается, что на встречу проходила при участии мистеров МИД Украины, Швеции, Афганистан, Великобритании, Канады, а также Нидерландов.