Օդերևութաբանները 2020-ին կանխատեսում են եղանակային ծայրահեղ իրադարձություններ
Համաշխարհային հանրությունը 2020-ին և դրան հաջորդող տասնամյակների ընթացքում կարող է բախվել ավելի ուժեղ եղանակային ծայրահեղությունների, քան նախկինում: Այս մասին Ժնևում հայտարարել է Համաշխարհային օդերևութաբանական կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Պետերի Թաալասը, գրում է ТАСС գործակալությունը։ Ըստ Թաալասի՝ եթե միջոցներ չձեռնարկվեն ջերմոցային գազերի արտանետումները սահմանափակելու համար, ապա մինչև այս դարի վերջ ջերմաստիճանը կբարձրանա 3-5 աստիճանով:
Նա ուշադրություն է հրավիրել Ավստրալիայի մասշտաբային անտառային հրդեհների վրա, քանի որ անցած տարին բոլոր ժամանակների օդերևութաբանական դիտարկումների ամենաթեժ և չորն է եղել: «Ցավոք, մենք ակնկալում ենք տեսնել շատ ավելի ծայրահեղ եղանակային դրսևորումներ 2020-ին և հաջորդ տասնամյակների ընթացքում»,- հայտարարել է Թաալասը՝ հիշեցնելով մթնոլորտում ջերմություն պահող ջերմոցային գազերի ռեկորդային մակարդակը:

Метеорологи ожидают экстремальных погодных явлений в 2020 году
Константин Прибытков/. Мировое сообщество может столкнуться в 2020 году и в последующие десятилетия с более серьезными по своим последствиям экстремальными погодными явлениями, чем прежде. Об этом заявил в Женеве генеральный секретарь Всемирной метеорологической организации (ВМО) Петтери Таалас. Если не принимать меры по ограничению выбросов парниковых газов, то температура к концу нынешнего столетия вырастет на 3-5 градусов Цельсия, предупредил он.
"2020 год начался с того, чем закончился 2019 - с событий, оказывающих сильное влияние на погоду и связанных с климатом",- констатировал глава ВМО. Он обратил внимание на масштабные пожары в Австралии, для которой минувший год стал самым теплым и засушливым за все время метеонаблюдений. "К сожалению, мы ожидаем увидеть гораздо более экстремальную погоду в течение 2020 года и предстоящих десятилетий",- сказал Таалас, напомнив о зафиксированных рекордных уровнях парниковых газов, удерживающих тепло в атмосфере.