ՀՔԾ-ն մերժել է քրեական գործ հարուցել Դավիթ Խաժակյանի հաղորդման հիման վրա
Հատուկ քննչական ծառայությունը (ՀՔԾ) մերժել է քրեական գործ հարուցել Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանի հաղորդման հիման վրա։ Քրեական գործի հարուցումը մերժվել է հանցակազմի բացակայության հիմքով։
Դ.Խաժակյանն «Ազատություն» ռադիոկայանին ասել է, որ ստացել է քննիչի որոշումը, սակայն չի շտապի դրան գնահատական տալ, քանի որ 30-էջանոց փաստաթղթին ամբողջությամբ դեռ չի հասցրել ծանոթանալ։
«Ես այսօր ծանուցվեցի, որ քրեական գործի հարուցումը մերժվել է, որի հիմքերն ուսումնասիրում եմ։ Ինչ հիմքով են մերժել՝ այս պահին չեմ կարող ասել»,- նշել է նա:
Հիշեցնենք, որ Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցության ղեկավարը տարեվերջին հաղորդում էր ներկայացրել Գլխավոր դատախազություն՝ քաղաքապետ Հայկ Մարությանի և նրա տեղակալ Հրաչյա Սարգսյանի լիազորություններն անցնելու և պաշտոնական կեղծիք կատարելու մասին։ Նա իրավապահներին հայտնել էր, որ քաղաքապետն արձակուրդում գտնվելու ժամանակահատվածում երկարաձգել է արձակուրդը հետին թվով, իսկ նրա պարտականությունները կատարել է օրենքով չնախատեսված անձ։ Հղում անելով «Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքին՝ ավագանու «Լույս» խմբակցության ղեկավարը պնդել էր, որ քաղաքապետի բացակայության ժամանակ նրան կարող է փոխարինել միայն առաջին տեղակալ Հրաչյա Սարգսյանը, սակայն փոխարինել է մյուս տեղակալ Հայկ Սարգսյանը, ինչը նշանակում է՝ պաշտոնյան գերազանցել է իր լիազորությունները և նրա ստորագրած շուրջ 70 իրավական ակտը առոչինչ են։

В ССС отказались возбудить уголовное дело по факту сообщения Давида Хажакяна
В Специальной следственной службе (ССС) отказались от возбуждения уголовного дела по факту сообщения главы фракции «Луйс» Совета старейшин Еревана Давида Хажакяна из-за отсутствия состава преступления.
В беседе с Радио Азатутюн Хажакян сообщил, что получил решение следователя, но не спешит давать какие-либо оценки, поскольку пока не успел ознакомиться с 30-страничным документом.
«Сегодня меня уведомили, что ССС отказалась возбудить уголовное дело. На каком основании отказано, в настоящее время я сказать не могу », - отметил он.
Напомним, что глава фракции «Луйс» обратился в Генеральную прокуратуру, утверждая, что мэр Айк Марутян, находясь за границей, продлил отпуск задним числом, его обязанности исполняло непредусмотренное законом лицо, затем приказ об отпуске был изменен. Ссылаясь на закон о местном самоуправлении в городе Ереване, глава фракции «Луйс» утверждал, что в отсутствии мэра его может замещать только его первый заместитель Грачья Саргсян, но его заменил другой заместитель Айк Саргсян, который за это время подписал более 70 документов.