ԱՄՆ իշխանությունները խոստովանել են, որ չեն կարողանա կանխել «Հյուսիսային հոսք-2»-ի շինարարության ավարտը. Bloomberg
Չորեքշաբթի, 18 դեկտեմբերի, 2019 թ., 15:10
ԱՄՆ իշխանությունները խոստովանել են, որ իրենք այլևս չեն կարող խանգարել «Հյուսիսային հոսք-2» գազատարի կառուցման ավարտը, սակայն նրանք մտադիր են դեմ հանդես գալ Ռուսաստանի այլ նախագծերի իրականացմանը: Այս մասին հաղորդել է Bloomberg-ը:
Ըստ ԱՄՆ վարչակազմի՝ Վաշինգթոնն այժմ գրեթե որևէ լծակ չունի գազատարի կառուցման համար, որը ներառվել է ԱՄՆ պաշտպանական բյուջեում։ Հայտնի է, որ Միացյալ Նահանգները նախատեսում է խոչընդոտներ ստեղծել Ռուսաստանի էնեգետիկ մյուս նախագծերին հակազդելու համար:
Գործակալության տվյալներով՝ Վաշինգտոնը մտադիր է ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել այս խնդրին հաջորդ ամիս՝ Ռուսաստանում ԱՄՆ դեսպան Sոն Սալիվանի նշանակվելուց հետո:
Հայտնի է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նախկինում պատրաստակամություն է հայտնել ստորագրել 2020 ֆինանսական տարվա պաշտպանական բյուջեն: Ըստ հրապարակման գնահատականների՝ գազատարը պատրաստ կլինի շահագործման մինչև 2020 թվականի ապրիլ-հունիս ամիսները:
«Հյուսիսային հոսք-2» գազատարը կունենա տարեկան ընդհանուր 55 միլիարդ խորանարդ մետր հզորություն: «Հյուսիսային հոսք»-ն առաջին անգամ կապահովի ռուսական գազի ուղղակի առաքումն Արևմտյան Եվրոպա՝ շրջանցելով տարանցիկ երկրները, այդ թվում Ուկրաինան: Ռուսական «Գազպրոմ» ընկերության եվրոպական գործընկերներն են՝ գերմանական Uniper և Wintershall, ավստրիական OMV, ֆրանսիական Engie և անգլո-դանիական Shell ընկերությունները:

США признали, что не смогут помешать завершению "Северного потока - 2"
Власти США признают, что уже не могут помешать завершению строительства газопровода "Северный поток - 2", однако они намерены противодействовать реализации других российских проектов. Об этом сообщило во вторник агентство Bloomberg.
По словам двух его источников из числа сотрудников администрации США, у Вашингтона сейчас почти нет рычагов влияния на Россию и Германию в том, что касается газопровода. Один из источников добавил, что одобрение Сенатом Конгресса США законопроекта об оборонном бюджете на 2020 финансовый год (начался 1 октября), который обязывает американскую администрацию ввести санкции в отношении "Северного потока - 2" и "Турецкого потока", уже мало что меняет. Данный чиновник констатировал, что США планируют создавать препятствия для реализации других проектов РФ в энергетической сфере.
По сведениям агентства, Вашингтон намерен уделять больше внимания данному вопросу после прибытия в следующем месяце в Москву Джона Салливана, который был назначен американским послом в РФ.
Как констатирует агентство, президент США Дональд Трамп ранее выражал готовность подписать законопроект об оборонном бюджете на 2020 финансовый год. Санкции в отношении компаний, участвующих в строительстве "Северного потока - 2", вступят в силу сразу же после этого, отметил источник агентства в Конгрессе США. Согласно оценкам, приведенным в публикации, газопровод будет готов к вводу в эксплуатацию в период с апреля по июнь 2020 года.