Մերկելը և Մակրոնը կրկին վիճել են
Դեկտեմբերի 12-ին ԵՄ գագաթնաժողովում կրկին վիճել են Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը: Պատճառը կլիմայի փոփոխության խնդիրն է, հայտնում է ТАСС գործակալությունը։
Ֆրանսիայի ղեկավարը պնդել է, որ ատոմն էներգիայի ածխածնային չեզոք աղբյուր է, և վտանգավոր չէ: Մերկելը վիճել է նրա հետ, որի պատճառով հանդիպումը տևել է ավելի քան վեց ժամ: Կանցլերին միացել են նաև Չեխիայի, Լյուքսեմբուրգի և Ավստրիայի ղեկավարները:
Կլիման դարձել է ԵՄ գագաթնաժողովի առանցքային թեմաներից մեկը: Միջոցառումից հետո Եվրոխորհրդի ղեկավար Չարլզ Միշելը նշել է, որ միությունը համաձայնություն է ձեռք բերել այս ոլորտում ռազմավարության մշակման վերաբերյալ, սակայն մեկ երկիր հրաժարվել է միանալ համաձայնագրին: Մերկելը նշել է, որ խոսքը Լեհաստանի մասին է:

Меркель и Макрон поспорили на саммите ЕС
Канцлер Германии Ангела Меркель и президент Франции Эммануэль Макрон поспорили на саммите Евросоюза 12 декабря. Причиной стала проблема изменения климата, передает ТАСС.
Французский лидер настаивал, что атом — углеродно-нейтральный источник энергии, и он не представляет опасности. С ним поспорила Меркель, из-за чего собрание затянулось более чем на шесть часов. К мнению канцлера также присоединились представители Чехии, Люксембурга и Австрии.
Тема климата стала одной из центральных на саммите ЕС. По итогам мероприятия глава Евросовета Шарль Мишель отметил, что объединение достигло соглашения по стратегии в этой сфере, однако одна страна отказалась к нему присоединяться. Вскоре Меркель призналась, что речь идет о Польше.
Глава Евросовета в разговоре с журналистами отметил, что объединение попытается договориться с Варшавой еще раз. «Мы понимаем, что Польше нужно больше времени», — пояснил Мишель.