Դամասկոսը ԱՄՆ-ին մեղադրում է Սիրիայից գողացված նավթը Թուրքիային վաճառելու մեջ
Միացյալ Նահանգները «զինված հարձակում» է կատարել Սիրիայի տարածքների վրա՝ նավթահանքերը գրավելու համար, իսկ Վաշինգթոնը վաճառում է Սիրիայից գողացված նավթը։ Այս մասին ՄԱԿ-ում հայտարարել է Սիրիայի մշտական ներկայացուցիչ Բաշար Ջաաֆարին, գրում է Интерфакс գործակալությունը:
Բաշար Ջաաֆարին հավելել է, որ Սիրիան զավթած ամերիկացիները Թուրքիային են վաճառում գողացված ռեսուրսները և կառավարում «թալանը»: Ըստ Ջաաֆարիի՝ Սիրիան դարձել է ԱՄՆ-ի և արևմտյան այլ երկրների հաշիվներն իր մրցակիցների հետ լուծելու հարթակ:
Միևնույն ժամանակ, սիրիացի դիվանագետը նշել է քաղաքական գործընթացի կարևորությունը, «քանի որ այլ ելք չկա»՝ Սիրիայում իրավիճակը լուծելու համար:

Дамаск обвинил США в продаже похищенной у Сирии нефти Турции
Соединенные Штаты совершили "вооруженное покушение" на сирийские территории с целью захвата нефтяных месторождений, Вашингтон продает похищенную у Сирии нефть Турции, утверждает постпред Сирийской Арабской Республики (САР) при ООН Башар Джаафари.
Постпред добавил, что оккупировавшие Сирию американцы продают захваченные ресурсы Турции и управляют их "расхищением". По словам Джаафари, Сирия стала площадкой для сведения счетов США и других западных стран со своими конкурентами.
Вместе с тем сирийский дипломат подчеркнул важность политического процесса, "потому что нет другого выбора" для урегулирования ситуации в Сирии.