Մեծ Բրիտանիայում սկսվել են խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունները
Դեկտեմբերի 12-ին Միացյալ Թագավորությունում սկսվել են խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունները: Երկրում ընտրատեղամասերը բացվել են տեղական ժամանակով 07:00-ին:
Ակնկալվում է, որ ընտրատեղամասերը փակվելուց անմիջապես հետո կհրապարակվեն ընտրությունների էքզիթ-փոլի նախնական արդյունքները: Խորհրդարանի ստորին պալատում կընտրվի 650 պատգամավոր՝ Անգլիայում 553 ընտրատարածքներից, Շոտլանդիայում՝ 59, Ուելսում՝ 40 և Հյուսիսային Իռլանդիայում՝ 18 ընտրատարածքներից: Կառավարություն կազմելու իրավունքը կստանա այն կուսակցությունը, որը մեծամասնություն կունենա Համայնքների պալատում:
Չորեքշաբթի երեկոյան YouGov սոցիոլոգիական ընկերության կողմից հրապարակված հասարակական կարծիքի տվյալների համաձայն, Մեծ Բրիտանիայի իշխող Պահպանողական կուսակցության իշխանության մնալու շանսերը գնահատվում են ամենաբարձրը: Հարցվածների 42,6%-ը պատրաստ է քվեարկել վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի օգտին։ Հաշվի առնելով ընտրական համակարգի առանձնահատկությունները, 339 մանդատ ունեցող Համայնքների պալատում նրանք կպահպանեն տեղերի մեծամասնությունը:
Հարցմանը մասնակցել են 105.6 հազար մարդ։ Հիմնական ընդդիմադիր ուժը «Լեյբորիստական կուսակցությունն» է, որը կզբաղեցնի 231 տեղ՝ ստանալով ձայների 33,8%-ը: Այնուամենայնիվ, YouGov-ը չի բացառում, որ կողմերը իրականում կստանան սպասված տեղերից ավելի քիչ, և արդյունքում՝ կողմերից ոչ մեկը չի կազմի մեծամասնություն: Նմանատիպ իրավիճակը, որը Մեծ Բրիտանիայում հայտնի է որպես «կասեցված պառլամենտ», սպառնում է պահպանել անորոշությունը Brexit-ի հարցում:

В Великобритании начались досрочные выборы в парламент
Досрочные выборы в Палату общин британского парламента начались в четверг в Соединенном Королевстве. Избирательные участки в стране открылись в 07:00 по местному времени.
Ожидается, что вскоре после закрытия участков будут опубликованы данные экзитполов BBC, по которым можно будет составить предварительное представление об итогах голосования. В нижнюю палату парламента изберут 650 депутатов: от 553 избирательных округов в Англии, 59 в Шотландии, 40 в Уэльсе и 18 в Северной Ирландии. Право сформировать правительство получит партия, которая по итогам выборов будет обладать простым большинством в Палате общин.
Согласно опросу общественного мнения, опубликованному в ночь на среду социологической компанией YouGov, шансы правящей Консервативной партии остаться у власти оцениваются как наиболее высокие. За тори во главе с премьер-министром Борисом Джонсоном были готовы отдать голоса 42,6% опрошенных, что с учетом особенностей мажоритарной избирательной системы обеспечило бы консерваторам уверенное большинство в Палате общин с 339 мандатами.
Опрос, в котором приняли участие 105,6 тыс. человек, говорит о том, что главная оппозиционная сила - Лейбористская партия - рискует завоевать лишь 231 мандат, получив 33,8% голосов. Однако, принимая в расчет погрешности, YouGov не исключает, что тори в действительности получат меньше половины депутатских кресел, и в итоге ни у одной из партий не будет большинства. Подобная ситуация, известная в Великобритании под названием "подвешенный парламент", грозит сохранением неопределенности по вопросу о Brexit.