«Կարող եք ինքնաթիռի տոմս առնել. հունվարի 1-ից այս օրենքը գոյություն չի ունենալու». վարչապետ
«Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» նախագծի քննարկման ժամանակ նախարար Դավիթ Տոնոյանը նշեց՝ առաջարկվում է երկարաձգել սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած ու 27 տարին լրացած քաղաքացիների նկատմամբ օրենքի գործունեությունը տարածելու ժամկետը՝ մինչև 2019թ. դեկտեմբերի 31-ը: Այն հնարավորություն կտա վերջիններին վճարել օրենքով սահմանված համապատասխան գումարն ու վերադառնալով հայրենիք՝ ազատվել քրեական պատասխանատվությունից:
«Մեր այն հայրենակիցները, ովքեր համարում են, որ լավ չի, որ այլևս չենք երկարացնելու օրենքի ուժը, հնարավորություն ունեն ինքնաթիռի տոմս առնել, պրոցեդուրաներն անցնել ու Նոր տարին էլ ՀՀ-ում նշել: Այս օրենքն այլևս չի երկարաձգվելու, 2020թ. հունվարի մեկից այն գոյություն չի ունենալու»,- հայտարարեց վարչապետը:

Никол Пашинян: Можете купить билет на самолет, 1 января 2020 года закон потеряет силу
Граждане Армении, не прошедшие обязательную военную службу и достигшие возраста 27 лет, получат возможность до 31 декабря 2019 года, вернувшись в Армению и выплатив установленную сумму, освободиться от уголовного преследования. Об этом сегодня во время обсуждения законопроекта о внесении изменений в закон РА «О гражданах, не прошедших обязательную военную службу в нарушение установленного порядка» сказал министр обороны Давид Тоноян.
«Наши соотечественники имеют возможность купить билет на самолет, пройти процедуры и встретить Новый год в Армении. Срок действия закона больше продлен не будет. С 1 января 2020 года он потеряет силу»,- заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.