ՍԴ դատավորներն իրար խոստացել են ոչ մի պարագայում չգրել վաղաժամկետ թոշակի անցնելու դիմում. «Ժողովուրդ»
Հինգշաբթի, 12 դեկտեմբերի, 2019 թ., 09:25
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է․ «ՀՀ Ազգային ժողովը երեկ երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց Սահմանադրական դատարանի դատավորների վաղ կենսաթոշակային համակարգի ներդրման օրինագիծը: Ըստ այդմ, եթե օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո երկամսյա ժամկետում 7 դատավորները, այդ թվում՝ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը, հրաժարական տան, ապա մինչև իրենց պաշտոնավարման ժամկետի լրանալը կստանան իրենց աշխատավարձի չափով կենսաթոշակ, ինչի համար հարկատուները կվճարեն ավելի քան 600 միլիոն դրամ:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը փորձեց հենց ՍԴ դատավորներից պարզել՝ նրանք կգնան վաղ կենսաթոշակի, թե չեն օգտվի արտոնյալ հնարավորությունից: Մեզ հաջողվեց զրուցել միայն նրանցից երկուսի՝ Արմեն Դիլանյանի և Ֆելիքս Թոխյանի հետ, սակայն, ինչպես հայտնի է, օրենքով տրված հնարավորությունները չեն վերաբերում Արմեն Դիլանյանին և Վահե Գրիգորյանին: «Ես կդժվարանամ ինչ-որ բան ասել, և դա կոռեկտ էլ չէ: Ես չեմ կարող ասել՝ իմ բախտը բերեց, թե ոչ, բայց այդ օրենքը ինձ վրա չի տարածվում»,- ասաց Արմեն Դիլանյանը: Իսկ, ահա, Ֆելիքս Թոխյանը հավելեց. «Ես արձակուրդում եմ, ինձ մի՛ անհանգստացրեք, և 1000 անգամ ասել եմ, որ մենք իրավունք չունենք մեկնաբանել: Օրենքով մեզ արգելված է մեկնաբանել»:
Հավելենք, որ «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ ՍԴ դատավորներն իրար խոստացել են ոչ մի պարագայում չգրել վաղաժամկետ թոշակի անցնելու դիմում: Իսկ ի՞նչ է սպասվում այդ դեպքում. իշխանությունները երկու ծրագիր ունեն՝ նախ, եթե դատավորները դիմումներ չգրեն երկամսյա ժամկետում, ապա կսկսվի նրանց ունեցվածքը ստուգելու գործընթաց՝ փորձելով այդպես որևէ խնդրահարույց հարց գտնել և իրավական լուծում տալ: Իսկ եթե այդ տարբերակն էլ չաշխատի, թերևս կգործադրվի «պլան Ճ-ն»: Ինչպես հայտնի է, 2020 թվականի փետրվարին ձևավորվելու է սահմանադրական փոփոխությունների հանձնաժողով, սակայն բուն սահմանադրական փոփոխությունները տեղի են ունենալու երկու տարի անց՝ 2022 թվականին, և գործընթացի վերջնական արդյունքը պետք է լինի Սահմանադրական դատարանի լուծարումը, որպեսզի այդկերպ հաղթահարվի ճգնաժամը»:

«Жоговурд»: Судьи КС пообещали друг другу ни в коем случае не писать заявления о досрочном выходе на пенсию
Четверг, 12 Декабря, 2019 года, 09:25
«Вчера Национальное Собрание Армении во вотором и окончательном чтении приняло законопроект о внедрении системы досрочного выхода на пенсию судей Конституционного суда (КС). По законопроекту, если семь судей, включая председателя КС Грайра Товмасяна, если судьи Конституционного суда, в том числе председатель КС Грайр Товмасян, уйдут в отставку, то вплоть до истечения срока своих полномочий они будут получать пенсию в размере своей зарплаты, за что налогоплательщики заплатят более 600 млн драмов»,- пишет газета «Жоговурд».
В беседе с газетой судья Армен Диланян отметил, что затрудняется ответить на вопрос, уйдут ли он досрочно на пенсию.
«Я не могу сказать, повезло мне или нет, но этот закон на меня распространяется»,- сказал Диланян. Другой судья, Феликс Тохян, отметил, что сейчас находится в отпуске и что по закону им запрещено что-либо комментировать.
По сведениям «Жоговурд», судьи Конституционного суда пообещали друг другу ни в коем случае не писать заявления о досрочном выходе на пенсию.
«У властей есть два плана: во-первых, если судьи не напишут заявления о досрочном выходе на пенсию в течение двухмесячного периода, начнется процесс проверки их имущества, с целью найти проблему и дать ей правовое решение. А если и этот вариант не сработает, то скорее всего будет реализовал план «Ч». Как известно, в феврале 2020 года будет сформирована комиссия по конституционной реформе, но сами конституционные поправки состоятся через два года, в 2022 году, и окончательным результатом процесса должен стать роспуск Конституционного суда»,- пишет газета.