Բլումբերգը հայտնել է՝ ինչ կաներ, եթե դառնար ԱՄՆ նախագահ
Ամերիկացի միլիարդատեր Մայքլ Բլումբերգը հայտնել է, որ ԱՄՆ նախագահ դառնալու դեպքում մտադիր է Միացյալ Նահանգները վերադարձնել Կլիմայի հարցով փարիզյան համաձայնագրին, գրում է ТАСС գործակալությունը:
«ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում՝ որպես առաջին քայլ, ես կվերադառնամ փարիզյան համաձայնագրին»,- գրել է Բլումբերգը Twitter-ի իր էջում:
Բլումբերգը նաև նշել է, որ մտադիր է մասնակցել Մադրիդում կայանալիք՝ ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության կոնվենցիայի 25-րդ համաժողովին:
2017-ին ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր Փարիզի կլիմայի համաձայնագրից դուրս գալու մասին: Փաստաթուղթն ստորագրվել էր 2015-ին մոտ 200 երկրների կողմից: Համաձայնագրի համաձայն՝ պետությունները պետք է միջոցներ ձեռնարկեն շրջակա միջավայրի արտանետումները նվազեցնելու համար, որպեսզի 2100-ին կանխվի գլոբալ միջին ջերմաստիճանի բարձրացումն ավելի քան երկու աստիճանով:

Блумберг назвал свой первый шаг на посту президента США
Вступивший предвыборную гонку миллиардер Майкл Блумберг заявил, что в случае победы вернет США в Парижское соглашение по климату.
"В качестве своего первого шага на посту президента я вернусь в Парижское соглашение",– написал он в Тwitter в понедельник, 9 декабря.
Блумберг также отметил, что намерен посетить 25-ю конференцию Рамочной конвенции ООН об изменении климата в Мадриде.
Как известно, президент США Дональд Трамп объявил о выходе из Парижского соглашения по климату в 2017 году. Документ был подписан в 2015 году приблизительно 200 странами. В соответствии с соглашением государства должны принять меры по снижению выбросов в окружающую среду, чтобы не допустить к 2100 году повышения средней температуры на планете более чем на два градуса.