ԱՄՆ ռազմական բյուջեն պատժամիջոցներ է սահմանել ռուսական երկու գազատարի դեմ
ԱՄՆ Կոնգրեսը Ռուսաստանի էներգետիկայի ոլորտի դեմ պատժամիջոցներ է սահմանել 2020 թվականի ռազմական բյուջեում: Մասնավորապես, սահմանափակումներ կկիրառվեն «Հյուսիային հոսք-2» և «Թուրքական հոսք» գազատարի խողովակաշարերի կառուցման համար: Բյուջեի առաջարկվող հիմնական պարամետրերը հրապարակվել են Սենատի զինված ծառայությունների հանձնաժողովի կայքում, գրում է «РБК» կայքը: Բացի այդ, բյուջեի նախագծով Կոնգրեսի հետ համաձայնեցված ԱՄՆ պաշտպանական բյուջեն արգելում է Թուրքիային փոխանցել ամերիկյան F-35 կործանիչները։ Ռազմական բյուջեում «Հյուսիսային հոսք–2»-ի նկատմամբ սահմանափակումների ներառումը նախկինում բացատրվում էր այն փաստով, որ այդ պատժամիջոցների մասին առանձին օրենք մշակելու համար անհրաժեշտ է լրացուցիչ ժամանակ: Բայց դա, ըստ ամերիկացի օրենսդիրների, պետք է սահմանափակումներ սահմանվեն հնարավորինս արագ՝ խողովակաշարի ավարտը բարդացնելու համար: Նշվում է, որ Թուրքիայի կողմից ռուսական С-400 համակարգերի ձեռքբերումը կարևոր գործարք է, որի համար ԱՄՆ-ն նախագահը պետք է պատժամիջոցներ սահմանի։
Ինչպես դեկտեմբերի սկզբին հաղորդել է Bild պարբերականը, Պենտագոնի բյուջեի նախագծում նշված սահմանափակումները կարող են վերաբերել նաև շվեյցարական Allseas ընկերությանն, որը մասնագիտացած է ջրի տակ գտնվող խողովակների և մալուխների տեղադրման ոլորտում:
«Հյուսիսային հոսք-2» գազատարն անցնում է Բալթիկ ծովի հատակով՝ Ռուսաստանից դեպի Գերմանիա: Ռուսաստանից և Գերմանիայից բացի, այս նախագծին մասնակցում են նաև Ֆինլանդիան, Շվեդիան և Դանիան: «Թուրքական հոսք» գազատարի արժեքը շուրջ 2 միլիարդ դոլար է, իսկ գազատարի երկարությունն ավելի քան 900 կմ, որից 660 կմ հատվածն անցնելու է Ռուսաստանի տարածքով, իսկ մնացած մասը՝ Թուրքիայի տարածքով:

В военный бюджет США заложили санкции против двух российских газопроводов
Конгресс США заложил в военный бюджет на 2020 год введение санкций в отношении российской энергетики. В частности, ограничения будут введены в связи со строительством трубопроводов «Северный поток-2» и «Турецкий поток». Основные параметры предлагаемого бюджета опубликованы на сайте комитета по вооруженным делам сената (*.pdf).
«В целях обеспечения энергетической безопасности Европы бюджет предполагает введение санкции в отношении связанных с Россией трубопроводов «Северный поток-2» и «Турецкий поток», — говорится в документе.
РБК направил запросы в Nord Stream 2 (оператор «Северного потока-2») и в «Газпром».
В этой же части говорится о необходимости запретить поставки в Турцию самолетов F-35 в связи с покупкой Анкарой российских зенитно-ракетных комплексов С-400.
Включение ограничений в отношении «Северного потока-2» именно в военный бюджет ранее объяснялось тем, что на разработку отдельного закона об этих санкциях требуется дополнительное время. Но его нет, так как, по мнению американских законодателей, ограничения необходимо ввести как можно быстрей, чтобы максимально затруднить завершение строительства трубопровода.
Как в начале декабря сообщало немецкое издание Bild, ограничения, о которых говорится в проекте бюджета Пентагона, могут коснуться в частности швейцарской Allseas, которая специализируется на укладке под водой труб и кабелей.
В свою очередь, председатель комитета сената по международным делам Джим Риш утверждал, что ограничения коснутся компаний, которые предоставляют суда для укладки труб на глубине от 100 футов (примерно 30,5 м) ниже уровня моря.
«Северный поток-2» — проект газопровода, проходящего по дну Балтийского моря в Германию, в том числе через территориальные воды Финляндии, Швеции и Дании.
Газопровод «Турецкий поток» проходит по дну Черного моря. Совокупная длина трубы — 930 км, протяженность сухопутной части — 180 км.