Բուլղարիան «Թուրքական հոսք» խողովակաշարով տարանցիկ գազամատակարարման պատրաստ լինելու մասին է հայտնել
2020թ. հունվարից կսկսվեն գազի տարանցիկ մատակարարումները Հունաստան և Հյուսիսային Մակեդոնիա՝ «Թուրքական հոսք» խողովակաշարով: Ըստ ՏԱՍՍ-ի՝ այդ մասին հայտնել է «Բուլղարտրանսգազ» ընկերության տնօրեն Վլադիմիր Մալինովը: Նա ասել է նաև, որ Բուլղարիան գազի մատակարարմանը պատրաստ կլինի արդեն դեկտեմբերի 15-ից, իսկ Թուրքիան՝ դեկտեմբերի 20-ից: Գազատարի «Բալկանյան հոսք»՝ մինչև Սերբիայի սահման հատվածի շինարարությունը կավարտվի 2020թ. մայիսի վերջին:
Հիշեցնենք, որ նախորդ շաբաթ ՌԴ նախագահ Վ.Պուտինը մեղադրել էր Բուլղարիային՝ խողովակաշարի շինարարությունը միտումնավոր ձգձգելու մեջ: ՌԴ ղեկավարն ասել էր, թե Բուլղարիան գազի տարանացիկ փոխանցման համար եկամուտներ ստանալու ցանկություն չունի, ապա Ռուսաստանն այլ հնարավորություններ կփնտրի: Դրան Բուլղարիայի վարչապետ Բոյկո Բորիսովն ասել էր, թե ձգձումը պայմանավորված է պարտադիր գործընթացների հետ: Ըստ նրա՝ Բուլղարիան պետք է դառնա գլխավոր բաշխիչ կենտրոնը Բալկաններում:
Նշենք, որ «Թուրքական հոսք» խողովակաշարի պաշտոնական գործարկումը նախատեսված է 2020թ. հունվարի 8-ին: Խողովակաշարի մի հոսքով գազ կմատակարարվի դեպի Թուրքիա, մյուսով ՝ դեպի Հարավային և Հարավ-Արևելյան Եվրոպա:

Болгария объявила о готовности продолжения «Турецкого потока»
Начать транзитные поставки газа из «Турецкого потока» в Грецию и Северную Македонию болгарская сторона готова с 1 января 2020 года. Об этом заявил директор компании «Булгартрансгаз» Владимир Малинов, сообщает ТАСС.
По его словам, организация начнет заполнять газом 11-километровый участок газопровода уже на этой неделе. Малинов считает, что к 15 декабря Болгария будет полностью готова к началу поставок, а Турция подготовится к 20-му числу.
Также глава компании указал, что участок газопровода «Балканский поток» до границы с Сербией будет завершен к 31 мая 2020 года. После этого по нему смогут прокачивать 8,75 миллиона кубометров в день. До окончания строительства газ будет поступать через существующую газотранспортную сеть.
На прошлой неделе президент России Владимир Путин обвинил Болгарию в том, что она намеренно затягивает реализацию «Турецкого потока». Он подчеркнул, что если республика не хочет зарабатывать на транзите газа, то Москва найдет другие возможности.
Болгарский премьер-министр Бойко Борисов в ответ на это заявил, что задержка строительства связана с проведением обязательных процедур. Он выразил надежду, что к концу следующего года магистраль полностью заработает. Борисов рассказал, что страна должна стать единым распределительным центром на Балканах, что согласовано с ЕС и США.
Запуск газопровода «Турецкий поток» намечен на 8 января. Он состоит из двух веток, первая предназначена для турецких потребителей, а вторая — для поставок газа в Южную и Юго-Восточную Европу.