ԱՄՆ-ը խոստանում է 5 միլիոն դոլար պարգևավճար՝ ռուս հաքերների մասին տեղեկության համար
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հինգ միլիոն դոլար պարգևավճար է խոստանում՝ Ռուսաստանի քաղաքացի Մաքսիմ Յակուբեցի մասին ցանկացած տեղեկություն ստանալու համար, ով ենթադրաբար ղեկավարում է Evil Corp հաքերային խումբը: Այս մասին հայտնում է ТАСС գործակալությունը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ Գանձարանի կողմից տարածած հայտարարությունը:
Գերատեսչությունը նշել է, որ Յակուբցին մեղադրանք է առաջադրվել Պիտսբուրգում նոյեմբերի 12-ին կիբերխարդախության համար: Գործով ամբաստանյալ է նաև ռուս հաքեր Իգոր Տուրաշևը: Ենթադրվում է, որ նրանք ներկայում բնակվում են Մոսկվայում:
Ըստ Reuters-ի՝ երկու հաքերները խաբեությամբ յուրացրել են գումարները՝ Bugat վնասակար հավելվածի միջոցով։ Խումբը գործում է 2011-ի նոյեմբերից:

США пообещали пять миллионов долларов за помощь в поимке российского хакера
Госдепартамент США пообещал награду в размере пяти миллионов долларов за информацию о гражданине России Максиме Якубце, который, как предполагается, возглавляет хакерскую группировку Evil Corp. Об этом в четверг, 5 декабря, сообщает ТАСС со ссылкой на заявление Минфина США.
В ведомстве отметили, что Якубцу предъявили обвинение в кибермошенничестве 12 ноября в Питтсбурге. Фигурантом дела также стал россиянин Игорь Турашев. Предполагается, что в настоящее время они проживают в Москве. Как подчеркнули в Минфине США, российская сторона «была в некоторой степени полезна» в ходе расследования дела.
По данным Reuters, двое злоумышленников обманным путем присваивали деньги и собственность, устанавливая вредоносное ПО Bugat на компьютеры. Группировка действовала с ноября 2011 года. Эксперты оценили ущерб в 70 миллионов долларов.