ԱՄՆ-ը երկու ռուսաստանցու մեղադրում է ամերիկյան պատժամիջոցները շրջանցելու փորձի մեջ
ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը երկու ռուսաստանցու և նրանց ամերիկացի ու իտալացի հանցակիցներին մեղադրում է Ռուսաստան սարքավորման ներմուծման և ամերիկյան պատժամիջոցները շրջանցելու փորձի մեջ։ Այս մասին հայտնում է Deutsche Welle կայքը՝ հղում անելով ԱՄՆ գերատեսչության կայքում հրապարակված հաղորդագրությանը: Մեղադրյալի աթոռին են հայտնվել ռուսական KS Engineering ընկերության սեփականատեր Օլեգ Նիկիտինը և նույն ընկերության աշխատակից Անտոն Չերեմուխինը: Նրանք փորձել են ԱՄՆ-ից ձեռք բերել Vectra 40G տուրբինը՝ 17,3 միլիոն դոլարով, որը նախատեսված էր Արկտիկայում ծովային հորատման համար:
Տուրբինի ձեռք բերումը պետք է ավարտվեր իտալական GVA և ամերիկյան World Mining and Oil Supply ընկերության միջնորդությամբ: Արդեն ձերբակալվել են Նիկիտինը, ամերիկյան և իտալական ընկերությունների աշխատակիցները, Չերեմուխինի ճակատագիրը դեռևս հայտնի չէ։ Նրանց սպառնում է մինչև 20 տարի ազատազրկում:

США обвиняют двух россиян в попытке обойти санкции
Министерство юстиции США обвинило двух россиян и их американских и итальянских подельников в попытке обойти санкции на поставки оборудования в Россию. Об этом говорится в сообщении, опубликованномво вторник, 3 декабря, на сайте ведомства. Под обвинение попали владелец российской компании KS Engineering Олег Никитин и сотрудник этой компании Антон Черемухин. Они пыталась приобрести в США турбину Vectra 40G, предназначенную для глубоководного бурения в Арктике, за 17,3 миллиона долларов.
Покупка должна была быть совершена при посредничестве итальянской компании GVA и американской компании World Mining and Oil Supply (WMO). Никитин и сотрудники американской и итальянской компании были задержаны при совершении сделки, о судьбе Черемухина не сообщается. Россиянам грозит тюремный срок до 20 лет.