Իրանը պատրաստվում է ԱՄՆ-ից պահանջել 130 միլիարդ դոլար՝ երկրում տիրող անկարգությունների համար
Իրանի իշխանությունները ցանկանում են ԱՄՆ-ից պահանջել 130 միլիարդ դոլար՝ երկրում անկարգություններին մասնակցելու և այլ վնաս պատճառելու համար: Այս մասին երեքշաբթի հայտարարել է Իրանի Գերագույն դատարանի պաշտոնական ներկայացուցիչ Գոլյամ Հոսեյն Իսմայիլին, հայտնում է ТАСС գործակալությունը։
«ԱՄՆ-ի դեմ հարուցվել է ավելի քան 360 գործ, որոնք ենթադրում են վնասի փոխհատուցում՝ ընդհանուր առմամբ 130 միլիարդ դոլարի չափով»,- մեջբերում է իրանական Fars գործակալությունը:
Գերագույն դատարանի ներկայացուցչի խոսքով՝ «Թեհրանը դիմադրում է այն հանցագործություններին, որոնք ԱՄՆ-ն իրականացնում է Իրանի ժողովրդի դեմ»:

Иран хочет взыскать с США $130 млрд за беспорядки в стране
Иранские власти хотят взыскать с США 130 млрд долларов за причастность к беспорядкам и прочий урон стране. Об этом во вторник сообщил официальный представитель Верховного суда Ирана Голям Хосейн Исмаили.
"В отношении США было заведено более 360 дел, которые предполагают [компенсацию ущерба] в пользу народа Ирана на общую сумму в $130 млрд,- цитирует его агентство Fars. - Мы бы хотели, чтобы МИД Ирана помог нам в этом вопросе". Таким образом Исмаили ответил на вопрос журналиста о том, что делает судебная власть "в ответ на разрушительное поведение Вашингтона в ходе недавних беспорядков".
По словам представителя Верховного суда, "Тегеран сопротивляется преступлениям, которые США осуществляют против народа Ирана".