Ամենավատատեսական կանխատեսումը. Ռուսաստանին սպասում են լճացման տարիներ
Ըստ իտալական UniCredit բանկի վերլուծության՝ 2019 թվականի արդյունքների համաձայն, Ռուսաստանի ՀՆԱ աճը կկազմի 1,1%: Նույն արդյունքը կլինի նաև հաջորդ տարի: 2021 թվականին տնտեսական աճը կկազմի 1,4%: Այսպիսով, ընդհանուր արդյունքը 2019 թվականից մինչև 2021 թվականը կլինի 3,4%:
«Ռուսաստանը մեծ դժվարությամբ փորձում է դուրս գալ ցածր պոտենցիալ աճի սահմաններից: Եթե 2018-ին նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից հայտարարված ազգային առաջնահերթությունների շրջանակներում ներդրումներ չկատարվեն, ապա ՀՆԱ-ի աճը կարող է մնալ 1.5-2․0%-ից ցածր՝ 2020-2021 թվականներին»,- նշվում է վերլուծության մեջ:

России предсказали годы застоя
По оценкам аналитиков банка, по итогам 2019 года рост российского ВВП составит 1,1 процента. Такой же результат будет продемонстрирован в следующем году. В 2021-м экономика вырастет на 1,4 процента. Таким образом общий результат с 2019 по 2021 годы составит 3,4 процента.
«Россия с трудом пытается выйти за пределы низкого потенциального роста. Если инвестиции в рамках национальных приоритетов, объявленных президентом Владимиром Путиным в 2018 году, не запустятся, рост ВВП может остаться ниже 1,5 процента в 2020-2021 годах», — говорится в документе.
Прогноз UniCredit является наиболее пессимистичным из всех 39 оценок, собранных в консенсус-прогнозе Bloomberg, отмечает издание.