Բրիտանական բանակը թաքցրել է Իրաքում և Աֆղանստանում ռազմական հանցագործությունները. Sunday Times
Բրիտանական զինված ուժերը կարող էին ռազմական հանցագործություններ կատարել Իրաքում և Աֆղանստանում, ներառյալ խաղաղ բնակիչների սպանությունն ու կտտանքները, իսկ նրանց գործողությունները թաքցրել են բրիտանական ռազմական հրամանատարները: Այս մասին հայտնել է Sunday Times թերթը՝ հղում անելով լրագրողի ձեռքում հայտնված գաղտնի փաստաթղթերը, գրում է ТАСС գործակալությունը: Sunday Times-ի լրագրողը մասնակցել է հետաքննությանը, որի ընթացքում պարզվել է Մեծ Բրիտանիայի հատուկ օդադեսանտային ծառայության (SAS) զինծառայողներից մեկի հանցակցությունը, սպանությունները, ինչպես նաև Black Watch գումարտակի անդամների մասնակցությունն այլ հանցագործությունների, օրինակ՝ ծեծ, բռնաբարություն, կտտանքներ և այլն: Որոշ տեղեկությունների համաձայն, ապացույցները թաքցվել են քաղաքական նկատառումներով:
Ըստ թերթի՝ հետաքննությունը կենտրոնացել է երեք դեպքի վրա: Դրանցից մեկում SAS հրամանատարությունն ենթադրաբար գնդակահարել է 3 երեխաների և մի երիտասարդի, դեպքը տեղի է ունեցել 2012-ին Աֆղանստանում: Սպանվածները տանը նստած թեյել են: Երկրորդ դեպքը վերաբերում է 2003-ին Իրաքի Բասրա բանտում բանտարկյալների նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքին, որի հետևանքով սպանվել է 2 մարդ: Երրորդ դեպքը վերաբերում է 2003-ին իրաքցի ոստիկանի սպանությանը:
Իրաքում պատերազմի ժամանակ բրիտանական զորախումբը (2003-2011թթ.) Միացյալ Նահանգներից հետո երկրորդ ամենամեծ զորախումբն է եղել (45 հազար մարդ): Ընդհանուր առմամբ, հակամարտության հետևանքով զոհվել է 179 բրիտանացի զինվորական:

СМИ: британская армия скрывала военные преступления в Ираке и Афганистане
Британские военные могли совершать военные преступления в Ираке и Афганистане, в том числе убийства и пытки мирных граждан, а их деяния скрывались военным руководством страны. Об этом говорится в секретных документах, доступ к которым получила британская газета Sunday Times и телерадиовещательная корпорация Би-би-си, сообщившие об этом в воскресенье.
Со ссылкой на военных следователей, ведущих расследование действий британских военных в Ираке и Афганистане, указанные СМИ проинформировали о том, как один из военных, входивших в Специальную авиадесантную службу (SAS), спецподразделение британских вооруженных сил, совершал убийства, а также о случаях избиения, пыток заключенных и сексуального насилия над ними со стороны бойцов шотландского боевого подразделения Black Watch.
Как уточняет Sunday Times, расследования сфокусировались на трех случаях. В одном из них спецназовец SAS предположительно застрелил в 2012 году в Афганистане трех детей и юношу, которые пили чай у себя дома. В статье отмечается, что это дело было передано в военную прокуратуру, однако хода ему не было дано. Второй случай касается предполагаемых издевательств в 2003 году над заключенными в тюрьме иракского города Басра, в результате чего погибли два человека. Третий случай касается убийства в 2003 году иракского полицейского.
Воинский контингент Великобритании в ходе войны в Ираке (2003 - 2011 годы) был вторым по численности после США и насчитывал 45 тыс. человек. Всего в результате конфликта погибли 179 британских военнослужащих. В ходе войны в Афганистане (2001 - 2015 годы) британские вооруженные силы потеряли убитыми 456 военнослужащих.