Իրաքում սկսվել է հակակառավարական բողոքների նոր ալիքը
Նոյեմբերի 17-ից Իրաքի մի շարք քաղաքներում հազարավոր մարդիկ կրկին դուրս են եկել հակակառավարական ցույցերի: Բաղդադից բացի, հակակառավարական ցույցեր են տեղի ունենում Քութում, Նեջեֆում, Դիվանիում, Նասիրիում և Բասրայում:
Նշվում է, որ ցույցերում հնչում են հակաիրանական կարգախոսներ, քանի որ որոշ ակտիվիստներ կարծում են, որ Բաղդադի ներկայիս կառավարությունն աջակցություն է ստանում Թեհրանից: Միևնույն ժամանակ, որոշ փորձագետներ նշում են Իրաքում անցկացվող ցույցերի կարգախոսների նմանությունը Լիբանանում տեղի ունեցող ցուցարարների պահանջների հետ: Ըստ AFP գործակալության, որոշ ցուցարարների պաստառների վրա գրված է. «Բեյրութից մինչև Բաղդադ՝ միասնական հեղափոխություն ընդդեմ կոռուպցիայի»:
Վերջին տեղեկությունների համաձայն, Իրաքում ցույցերի սկսվելուց ի վեր սպանվել է ավելի քան 330 մարդ, հիմնականում ցուցարարներ:
Ցույցերը տեղի են ունենում այսպես կոչված «կանաչ գոտիների» կամուրջների մոտ, որտեղ գտնվում են պետական հիմնարկները և այլ պետությունների դեսպանատները: Այսպես, կիրակի օրը, ցուցարարներին հաջողվել է ոստիկանության վերահսկումից «հետ վերցնել» Ալ-Ախրար կամուրջը, որի վրա ակտիվիստները բարիկադներ են կառուցել աղբի տարաներից, հին պահարաններից և մետաղական ջարդոններից: Շաբաթ օրը ցուցարարները նաև վերահսկողություն են հաստատել Սինակի կամուրջի հատվածի վրա: Մեկ այլ կամուրջ՝ Ալ-Ջումհուրիան, ցուցարարների վերահսկողության տակ է հոկտեմբերի սկզբից ի վեր:

В Ираке началась новая волна антиправительственных протестов
В ряде городов Ирака в воскресенье, 17 ноября, тысячи людей вновь вышли на антиправительственные демонстрации. Rроме Багдада, протесты прошли в Куте, Эн-Неджефе, Дивании, Насирии и Басре.
Отмечается, что на демонстрациях то и дело звучат антииранские лозунги, поскольку некоторые активисты полагают, что нынешнее правительство в Багдаде получает поддержку из Тегерана. В то же время некоторые эксперты отмечают сходство лозунгов на демонстрациях в Ираке с требованиями протестующих в близлежащем Ливане. Как сообщает агентство AFP, на площади Тахрир в Багдаде активисты держат транспаранты, на которых написано: "От Бейрута до Багдада, единая революция против коррупции".
При этом главное отличие антиправительственных акций в двух странах заключается в том, что в Ливане они проходят мирно, а в Ираке – с массивным применением насилия. По последним данным, с начала протестов в Ираке было убито более 330 человек, в основном демонстрантов. Несколько человек погибли в результате применения полицией боевых патронов и слезоточивого газа, отмечает агентство.
В центре столкновений демонстрантов с полицией в Багдаде все чаще оказываются мосты, соединяющие так называемую "зеленую зону", где расположены министерства страны и посольства других государств, с остальными районами иракской столицы. Так, в воскресенье демонстранты "отвоевали" у полиции мост Аль-Ахрар, на котором активисты соорудили баррикады из мусорных контейнеров, старых шкафов и частей металлических изделий. В субботу демонстранты также установили контроль над отдельными участками моста Синак. Еще один мост, аль-Джумхурия, находится в руках демонстрантов уже с начала октября.