200 եվրո՝ ծխախոտի մնացորդի համար. Բրյուսելը խստացնում է պատիժը
Բրյուսելում գետնին նետված ծխախոտի մնացորդի համար տուգանքը 50 եվրոյից դարձել է 200 եվրո: Քաղաքապետարանը նաև հայտարարել է, որ ծխողների շրջանում բացատրական աշխատանքներ կտարվեն՝ ինչպես օգտվել գրպանի մոխրամաններից: Նաև ամբողջ քաղաքում կավելանան մոխրամանները:
Այս խիստ մեթոդները քաղաքային իշխանությունները ձեռնարկել են՝ ելնելով այն փաստից, որ քաղաքի փողոցներից մաքրվող աղբի մեծ մասը ծխախոտի մնացորդներն են: Այնինչ այդ մնացորդները շատ դանդաղ են քայքայվում և այնպիսի վնասակար նյութեր են պարունակում, ինչպիսիք են մկնդեղը, կապարը, նիկոտինը, կանցերոգենները:
Քաղաքապետարանի ներկայացուցիչը հիշեցրել է, որ ծխախոտի մեկ մնացորդը թունավորում է 500 լիտր ջուր ու դանդաղ սպանում ծովային կյանքը:
Հիշեցնենք, որ այս թեմայի շուրջ MAMUL.am-ը հարցում էր արել, որի մասնակիցների մեծ մասը՝ 50%-ը, իր համաձայնությունն էր հայտնել, որ ծխախոտի մնացորդը դեն նետած քաղաքացին տուգանվի առաջարկվող 16 հազար դրամով:

В Брюсселе увеличили до 200 евро штраф за брошенный на землю окурок
В Брюсселе с 50 до 200 евро увеличился штраф за выброшенный на землю окурок, об этом сообщила куратор службы общественной чистоты Зубида Джеллаб на своей странице в "Фейсбуке".
Она также отметила, что мэрия запускает план, который повысит осведомлённость среди курильщиков и приучит их пользоваться карманными пепельницами, а стационарные планируется установить по всему городу.
Такие суровые меры власти объясняют тем, что значительную часть мусора, собираемого с улиц, составляют именно окурки, а они долго разлагаются и содержат большое количество вредных веществ, таких как мышьяк, свинец, никотин и канцерогены.
Джеллаб также подчеркнула, что одна выброшенная сигарета загрязняет 500 литров воды в океане и "медленно убивает" моря.