Ամուլսարի թեման երկու տարով կարող է հետաձգվել. «Ժամանակ»
«ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Լենա Նազարյանը, Վարազդատ Կարապետյանը և Մերի Գալստյանը առաջարկում են փոփոխություն կատարել «Ընդերքի մասին» օրենսգրքում, որով կառավարությանը կարգելվի մինչև 2021թ. դեկտեմբերի 31-ը մետաղական օգտակար հանածոների արդյունահանման նոր թույլտվություն տալ:
Այս փոփոխություններով նախատեսվում է նաև, որ այն ընկերությունները, որոնք չունեն ՇՄԱԳ կամ ունեցած ՇՄԱԳ-ը կորցրել է իր ուժը, նույնպես ընկնում են այս օրենքի ազդեցության տակ:
Սա ենթադրում է, որ եթե մինչև այս փոփոխության ընդունումը «Լիդիան Արմենիային» Ամուլսարի հանքի շահագործման համար տրված ՇՄԱԳ-ը չեղարկվի, ապա այդ հանքավայրի շահագործման թեման առնվազն երկու տարով կհետաձգվի»,-գրում է թերթը:

«Жаманак»։ Вопрос разработки рудника Амулсар может быть отложен на два года
Газета «Жаманак» пишет։ Депутаты от фракции «Мой шаг» Лена Назарян, Вараздат Карапетян и Мэри Галстян предлагают внести поправки в Кодекс о недрах, которые запретят правительству до 31 декабря 2021 года выдавать новое разрешение на добычу металлических полезных ископаемых.
Эти поправки будут распространяться и на компании, у которых нет исследования ШМАГ или имеющееся исследование ШМАГ утратило силу.
Это означает, что, если до принятия этих поправок исследование ШМАГ, предоставленное Lydian Armenia для эксплуатации рудника Амулсар, будет отменено, вопрос разработки рудника будет отложен как минимум на два года», - пишет газета.