«Հայաստանը երեկվա պետությունն է». Էրդողան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը Մերիլենդի ամերիկյան կրոնական կենտրոնում ելույթի ժամանակ, ինչպես հայտնել ենք, հայերի մասին սկանդալային հայտարարություններ է արել:
Նա նշել է, թե անցյալում հայերն ապրել են քոչվորների պես, և Հայաստանը «երիտասարդ պետություն» է:
«Հայաստանը երեկվա պետությունն է: Նախկինում նրանք ապրում էին փախստականների պես և թափառում էին: Թուրքիայում նրանք հաճախ էին փոխում իրենց բնակության վայրը: Այդ ժամանակ որոշում է կայացվել հարկադիր տեղափոխման մասին»,- հայտարարել է Էրդողանը:
Թուրքիայի նախագահը նաև հայտարարել է, որ այժմ երկրում ապրում է 100 հազար հայ: Ըստ նրա՝ նրանցից 60 հազարը Թուրքիայի քաղաքացիներ են, իսկ մնացածը՝ «ապօրինի միգրանտներ»:

Эрдоган заявил, что армяне жили в Османской империи «как кочевники»
Президент Турции Реджеп Эрдоган в ходе выступления в Американском религиозном центре в Мэриленде отметился скандальными высказываниями об армянах.
Он сравнил образ жизни армян в прошлом с кочевым, а Армению назвал «молодым государством».
«Армения – вчерашнее государство. Раньше они жили как беженцы и блуждали по разным местам. На территории Турции они тоже часто меняли районы проживания. Тогда было принято решение о принудительном переселении», — заявил Эрдоган.
Президент Турции также заявил, что сейчас в его стране проживает 100 тысяч армян. По его словам, 60 тысяч из них — это граждане Турции, а остальные являются «нелегальными мигрантами».