Թրամփ-Էրդողան հանդիպումից հետո Սենատի անդամ Լինդսի Գրահամը «վետո» է կիրառել Ցեղասպանության բանաձևի նկատմամբ
Հինգշաբթի, 14 նոյեմբերի, 2019 թ., 10:15
Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու վերաբերյալ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների տանն ընդունված բանաձևը ամոթալի քայլ էր, երեկ Վաշինգտոնում հայտարարել է Թուրքիայի նախագահը՝ հույս հայտնելով, որ ամերիկյան Սենատն «այդ սխալը չի կրկնի»:
«Մենք չենք ներքաշվի այն խաղի մեջ, որի հեղինակներն ուզում են քայքայել թուրք-ամերիկյան կապերը»,- ընդգծել է Ռեջեփ Էրդողանը՝ կրկնելով Թուրքիայի ժխտողական դիրքորոշումը․ «Պատմական որոշ իրադարձություններ և մեղադրանքներ օգտագործվում են թուրք-ամերիկյան հարաբերությունները փշրելու համար: Ներկայացուցիչների տանն ընդունված փաստաթղթերը հենց այդ նպատակին էին ծառայում և խորը վիրավորանք հասցրին թուրք ժողովրդին: Հուսով եմ՝ Սենատը դուրս կբերի Ամերիկան այս սխալ ճանապարհից»:
Սպիտակ տան ղեկավար Դոնալդ Թրամփը Հայոց ցեղասպանությանն ու այն ճանաչող կոնգրեսական բանաձևին որևէ կերպ չի անդրադարձել: Ժամեր անց, սակայն, պարզ է դարձել, որ նրան աջակցող սենատորներից մեկը՝ Լինդսի Գրահամը, արգելափակել է նույնաբովանդակ փաստաթղթի ընդունումն օրենսդիր մարմնի վերին պալատում՝ Սենատում, հայտնում է «Ազատություն»-ը:

После встречи Трамп-Эрдоган сенатор Линдси Грэм заблокировал принятие Сенатом резолюции о признании Геноцида армян
Четверг, 14 Ноября, 2019 года, 10:15
Резолюция, принятая Палатой представителей США о признании Геноцида армян, была позорным шагом. Об этом заявил вчера президент Турции в Вашингтоне, выразив надежду, что Сенат США «не повторит эту ошибку».
«Мы не будем вмешиваться в игру, авторы которой хотят подорвать турецко-американские отношения», - сказал Реджеп Тайип Эрдоган, повторяя позицию отрицания Турции.
«Некоторые исторические события и обвинения используются для разрыва турецко-американских отношений. Принятые в Палате представителей документы послужили этой цели и глубоко оскорбили турецкий народ. Я надеюсь, что сенат выведет Америку с этого неправильного пути», - подчеркнул Эрдоган.
Глава Белого дома Дональд Трамп принятие резолюции никак не прокомментировал. Однако, как сообщает Радио Азатутюн, спустя несколько часов стало ясно, что один из поддерживающих его сенаторов, Линдси Грэм, заблокировал принятие Сенатом аналогичной резолюции о признании Геноцида армян.