Չորեքշաբթի, 13 նոյեմբերի, 2019 թ., 15:10
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Այս տարվա երկրորդ և երրորդ եռամսյակների ընթացքում Հայաստանում ծնված երեխաների թիվը գերազանցել է անցած տարվա նույն ժամանահակահատվածում արձանագրված ցուցանիշը:
Եթե անցած տարվա այդ ժամանակահատվածում ծնվել էր 18 հազար 258 երեխա, ապա այս տարվա երկրորդ և երրորդ եռամսյանկների ընթացքում ծնված երեխանիրի թիվը կազմել է կազմել է 18 հազար 493, կամ 235-ով ավելի:
Ծնունդների թվի աճը մեծ չէ անշուշտ, սակայն պետք է հաշվի առնել, որ անցած առնվազն 5 տարիներին այդ ցուցանիշը, մեղմ ասած, գահվիժում էր, ինչն ակնհայտ է դառնում բերված գծապտկերի ուսումնասիրությունից:
Այսպիսով կարող ենք արձանագրել, որ հեղափոխությունից հետո հայկական ընտանիքներում ապագայի նկատմամբ դրական սպասումները մեծացել են և համապատասխան ժամանակ էր անհրաժեշտ, որպեսզի այդ սպասումներն ակներև դառնային լույս աշխարհ եկած երեխաների թվի աճի տեսքով:
Սրան ավելացնենք, որ հեղափոխությունից հետո շարունակում է արձանագրվել ամուսնութնունների թվի աճ, ամուսնալուծությունների թվի նվազում»:

Никол Пашинян: В Армении выросли показатели рождаемости
Число детей, родившихся в Армении во втором и третьем кварталах этого года, превысило показатель аналогичного периода прошлого года. Об этом на своей странице в Facebook написал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Если в этот период в прошлом году родилось 18 258 детей, то число детей, рожденных во втором и третьем кварталах этого года, составило 18 493, или на 235 больше.
Конечно, рост числа рождений не велик, однако следует учитывать, что, по крайней мере, в течение последних пяти лет эта цифра была, мягко говоря, нисходящей, что видно из изучения приведенных диаграмм.
Таким образом, мы можем констатировать, что после революции у граждан появилась надежда на будущее и на позитивные изменения. Нужно было время, чтобы эти ожидания отразились на рождаемости.
Добавим к этому, что после революции продолжает расти число браков и уменьшаться число»,- написал Пашинян.