2025-ին նավթի համաշխարհային պահանջարկը կաճի 6.8%-ով. զեկույց
Էներգետիկայի միջազգային գործակալությունը (IEA) հրապարակել է World Energy Outlook 2019 զեկույցը, համաձայն որի 2025 թվականին նավթի համաշխարհային պահանջարկը 2018 թվականի համեմատությամբ կավելանա 6,8%-ով, գրում է РИА Новости-ն:
Զեկույցում նշվում է, որ նավթի պահանջարկը կավելանա մինչև 103,5 միլիոն բարել մեկ օրվա համար, իսկ զարգացող երկրներում պահանջարկը տարեկան կաճի օրական 900 հազար բարելով:
Ըստ զեկույցի՝ Ռուսաստանում նավթի պահանջարկը կաճի մինչև օրական 0,2 միլիոն բարել, իսկ 2035 թվականից ակնկալվում է, որ այն կնվազի մինչև 3,3 միլիոն բարել:
ԱՄՆ-ում նավթի պահանջարկը կնվազի երկարաժամկետ հեռանկարում: Այս ցուցանիշը, ըստ կանխատեսման, կնվազի 2025-ին՝ հասնելով մինչև 18.4 միլիոն բարել մեկ օրվա համար:

МЭА рассказало об увеличении спроса на нефть на 6,8% к 2025 году
Международное энергетическое агентство (МЭА) опубликовало базовый сценарий ежегодного прогноза, согласно которому спрос на нефть в 2025 году увеличится на 6,8% по сравнению с 2018 годом. Об этом сообщает РИА «Новости».
Отмечается, что спрос возрастет до 103,5 млн баррелей в сутки. Согласно прогнозу, ежегодно рост спроса составит 900 тысяч баррелей в сутки в развивающихся странах.
По данным МЭА, в России спрос на нефть возрастет с 3,2 млн баррелей в сутки за 2018 год на 0,2 млн баррелей в сутки к 2025 году, а с 2035 года ожидается снижение показателя до 3,3 млн баррелей.