«Լուսավոր Հայաստանն» առաջարկում է հատուցում նախատեսել նաև երրորդ խմբի հաշմանդամություն ունեցող զինծառայողներին
Երկուշաբթի, 11 նոյեմբերի, 2019 թ., 14:10
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովում նոյեմբերի 11-ին քննարկվեց, սակայն չքվեարկվեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մանե Թանդիլյանի ներկայացրած օրինագիծը, որով առաջարկվում է փոփոխություն կատարել «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքում և առողջությանը պատճառված վնասի դեպքում հատուցում նախատեսել նաև երրորդ խմբի հաշմանդամություն ունեցող անձանց դեպքում:
Նախագծի հեղինակ Մանե Թանդիլյանն ասաց. «Մեր առաջարկը չի վտանգելու հիմնադրամի կայունությունն ու շարունակականությունը»:
Ըստ հիմնավորման՝ ներկայումս հիմնադրամի կողմից հավաքագրվող միջոցները գերազանցում են արդեն իսկ կատարված հատկացումների չափը, հիմնադրամը մշտապես գործող կառույց է և արդեն իսկ կուտակել է մեծածավալ պարտականություններ՝ առաջիկա քսան տարվա համար: Այժմ հիմնադրամի կողմից հավաքագրված միջոցները մոտ 17 մլրդ դրամ են, իսկ 2,5 տարվա ընթացքում հատուցումներն ընդամենը 1,2 մլրդ դրամ են կազմել: Հետևաբար, նախագծով առաջարկվող փոփոխությունը չի վտանգի հիմնադրամի ֆինանսական կայունությունը: Ավելին, քննարկվող օրենքի հոդվածերից մեկով ևս նախատեսում է շահառուների այլ շրջանակի և հատուցումների ավելացում՝ կախված ֆինանսական գործունեության արդյունքներից:
Հարցի քվեարկությունը հանձնաժողովը թողեց հաջորդ նիստին՝ հնարավորություն տալով կառավարությանն ավելի մանրամասն ծանոթանալ թվային տվյալներին:

«Лусавор Айастан» предлагает выплачивать компенсацию также военнослужащим с третьей группой инвалидности
Понедельник, 11 Ноября, 2019 года, 14:10
Постоянная комиссия НС РА по вопросам обороны и безопасности на заседании 11 ноября обсудила, но не проголосовала за представленный депутатом от фракции «Лусавор Айастан» Мане Тандилян законопроект о внесении изменений и дополнений в законы РА «О возмещении вреда, причиненного жизни или здоровью военнослужащих при защите Республики Армения», по которому предлагается также возмещать причиненный вред лицам с третьей группой инвалидности.
«Наше предложение не поставит под угрозу стабильность и последовательность фонда», - сказала автор проекта Мане Тандилян.
Согласно обосновани, фонд является постоянно действующим учреждением и уже накопил большое количество обязанностей на ближайшие двадцать лет. В настоящее время средства, собранные фондом, составляют около 17 млрд. драмов, а за 2,5 года выплаты составили всего 1,2 млрд. драмов. Следовательно, предлагаемое изменение в проекте не поставит под угрозу финансовую устойчивость фонда. Кроме того, одна из статей рассматриваемого закона также предусматривает увеличение других бенефициаров и выплат в зависимости от финансовых результатов.
Комитет оставил голосование по этому вопросу на следующее заседание, что позволит правительству более подробно ознакомиться с цифровыми данными.