Գաբրիել Բալայանը՝ բանակում ինքնասպանության դեպքերի մասին
«Իհարկե, կատարյալ կլինի, որ ինքնասպանության դեպքեր կամ ինքնասպանության հասցնելու դեպքեր տեղի չունենան: Մենք մեր հետևություններն անում ենք, և համապատասխան պաշտոնատար անձինք իրենց պատիժը ստանում են: Բոլոր դեպքերում բանակում հնարավոր չէ խուսափել նման դեպքերից: Ցավոք, զինված հերթապահություն իրականացնող ստորաբաժանումերում, հնարավոր չէ ամբողջովին ապահովագրվել: Դա ես համարում եմ թերություն, և շատ անելիքներ կան, որպեսզի այդ ամենը բացառենք». նոյեմբերի 11-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Գաբրիել Բալայանը՝ ի պատասխան այն հարցի, թե ի՞նչ է արվում բանակում ինքնասպանության դեպքերը կանխելու համար:
Նշենք, որ այս տարի ինքնասպանության կամ ինքնասպանության հասցնելու դեպքերով 9 քրգործ է հարուցվել: Պաշտոնյայի տեղեկացմամբ, անցյալ տարի նման դեպքերը 1-ով պակաս են եղել:
Հարցին՝ փոխնախարարը վստահություն ունի՞, որ ինքնասպանության կամ ինքնասպանության հասցնելու բոլոր դեպքերն են իսկապես այդպիսին. մահացած զինվորների հարազատները բռնության հետքերի առկայության մասին են պնդում, Գ. Բալայանը նշեց, որ բացառել պետք չէ, դա ինքնասպանության հասցնելուց առաջ ծեծկռտուքի հետևանք կարող է լինել:
«Քրեական գործով կարող են այլ եզրահանգումներ լինել: Ամեն բան արվում է քրեադատավարական ընթացակարգերի համաձայն»,- ամփոփեց Պաշտպանության նախարարի տեղակալը:

Габриел Балаян о самоубийствах в армии: Я считаю это минусом, над которым следует работать
«Было бы идеально, если бы в армии случаев самоубийств или доведения до самоубийства вообще не было. Мы делаем свои выводы, а соответствующие должностные лица привлекаются к ответственности. Но в любой армии избежать подобных инцидентов не представляется возможным. То есть обеспечить полноценную защиту от подобных явлений в подразделениях, несущих боевое дежурство, к сожалению, практически невозможно. Я считаю это минусом, над которым следует работать для его последующего устранения», - об этом сегодня в беседе с журналистами сказал заместитель министра обороны Габриел Балаян, отвечая на вопрос о том, какие предпринимаются меры для предотвращения самоубийств в армии.
Отметим, что в этом году по факту самоубийств или доведения до самоубийства было возбуждено 9 уголовных дел.
Заместитель министра обороны отметил также, что не следует исключать тот факт, что самоубийства могли быть следствием драки.
«В уголовном деле могут быть сделаны и другие заключения. Все делается в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством», - подытожил заместитель министра обороны.