ԱՄՆ-ն ու Չինաստանը համաձայնել են կրճատել մաքսատուրքերը
ԱՄՆ-ն և Չինաստանը համաձայնել են աստիճանաբար կրճատել ապրանքների վրա գործող մաքսատուրքերը, հայտնում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով Չինաստանի առևտրի նախարարության ներկայացուցիչ Գաո Ֆենգին:
Ըստ Wall Street Journal-ի՝ առաջին փուլը ներառելու է ամերիկյան գյուղատնտեսական արտադրանքը Չինաստանին մատակարարելու, փոխարժեքի մանիպուլյացիան կանխելու կանոնների սահմանումը, մտավոր սեփականության պաշտպանությանն ուղղված միջոցառումները և ամերիկյան ընկերությունների համար չինական շուկաների բացումը:
Ավելի վաղ Միացյալ Նահանգներն ու Չինաստանը հայտարարել էին միջանկյալ առևտրային համաձայնագրի կնքման ժամկետների մասին:
Թրամփը նշել է, որ համաձայնագրի պայմանների կատարման դեպքում Չինաստանն ԱՄՆ-ից կավելացնի գյուղմթերքի ներմուծումը 40-50 միլիարդ դոլարով:
Ենթադրվում էր, որ երկու երկրների ղեկավարները կստորագրեն համաձայնագիրը Ասիախաղաղօվկիանոսյան տնտեսական համագործակցության (APEC) երկրների գագաթնաժողովի ժամանակ, որը պետք է անցկացվեր Չիլիում նոյեմբերի 16-17-ը, սակայն գագաթնաժողովը տեղի չի ունենալու Չիլիում՝ անկարգությունների պատճառով:

США и Китай договорились о снижении пошлин
США и Китай договорились поэтапно снижать пошлин на товары, сообщает агентство Bloomberg со ссылкой на представителя министерства коммерции КНР Гао Фэна.
Как пишет The Wall Street Journal, первый этап учитывает договоренности о поставках американских сельхозтоваров в КНР, установлении правил для предотвращения манипулирования курсами валют, мерах по защите интеллектуальной собственности и открытии рынков КНР для американских компаний.
Ранее США и Китай объявили о заключении промежуточного торгового соглашения, в случае подписания которого США, как ожидается, не будут вводить новые пошлины против КНР с 15 декабря, как было ранее объявлено.
Трамп сообщил, что, по условиям соглашения, КНР увеличит импорт американской сельхозпродукции на $40-50 млрд.
Предполагалось, что лидеры двух стран подпишут соглашение в ходе саммита АТЭС, который должен был пройти в Чили 16-17 ноября, однако саммит не состоялся из-за протестов в Чили.