Վեց ամսվա ընթացքում Bitcoin-ի միջոցով արվող վճարումների քանակն աճել է 65%-ով
Տրանզակցիաների քանակը 16 պրոցեսինգային կենտրոններում, ինչպիսիք են BitPay-ը, աճել է 65%-ով միայն 2019-ի առաջին կիսամյակում: Այս տվյալները հրապարակել է Chainalysis վերլուծական ընկերությունը, գրում է РБК-ն: Նման հարթակներում Bitcoin-ով արված վճարումները կազմում են բոլոր վճարումների 89%-ը:
Փորձագետներն ուսումնասիրել են նաև այն վճարումները, որոնք արվել են Tether, Litecoin և Bitcoin Cash-ի միջոցով, գրում է Bloomberg-ը:
«Այս արդյունքները ցույց են տալիս, որ օգտատերերի վստահությունը կրիպտոարժույթների նկատմամբ աճել է»,-հայտարարել է Chainalysis վերլուծական ընկերության ներկայացուցիչ Քիմ Գրեյերը:
Նա հավելել է, որ նախորդ տարի հակառակ միտում էր նկատվում: Հունվարին կրիպտոարժույթով վճարների ընդհանուր գումարը չի գերազանցել օրական 3 միլիոն դոլարը, իսկ ամռանն այդ ցուցանիշն աճել է՝ հասնելով մինչև 5,5 միլիոն դոլարի:

За полгода количество платежей в Bitcoin выросло на 65%
Количество транзакций в 16 процессинговых сервисах, таких как BitPay, выросло на 65% в первой половине 2019 г., по данным аналитиков компании Chainalysis. На долю Bitcoin пришлось 89% подобных операций, также специалисты изучили платежи с использованием Tether, Litecoin и Bitcoin Cash, сообщает Bloomberg.
«Наши результаты говорят о том, что доверие пользователей к криптовалютам возросло», — отметил старший экономист Chainalysis Ким Грауэр.
Он добавил, что в прошлом году наблюдалась обратная динамика. Общая сумма криптовалютных платежей в коммерческой деятельности в январе не превышала $3 млн в день, к лету этот показатель увеличился до $5,5 млн.