Չինաստանի իշխանությունները փոխել են մայնինգի նկատմամբ վերաբերմունքը. ինչպե՞ս կարձագանքի Bitcoin-ը
Չինաստանի զարգացման և բարեփոխումների ազգային հանձնաժողովը (NDRC) ներկայացրել է արդյունաբերության այն ճյուղերը, որոնք ենթակա են զարգացման,
սահմանափակման կամ ճնշման, գրում է РБК-ն: Նոր ցանկից հանվել է մայնինգը, որը մինչ այդ համարվում էր անցանկալի տեսակի գործունեություն, քանի որ «խանգարում էր երկրի հետագա զարգացմանը»,- գրում է CoinDesk կայքը:
Ապրիլին գործակալությունն առաջարկել էր արգելել մայնինգը, և եթե այս առաջարկությունն ընդունվեր, ապա երկրում թվային փողի հետ կապված ցանկացած գործողություն անհապաղ կարգելափակվեր: Չինաստանը մայնինգի համար ամենամեծ շուկան է, որտեղ աշխատում են այնպիսի ընկերություններ, ինչպիսիք են Bitmain-ը, Canaan-ը և Ebang-ը:
NDRC-ի կողմից կազմած ցուցակի վերջնական տարբերակը դրական կազդի թվային փողի զարգացման վրա, գրում է The Block-ը: Bitcoin-ի արժեքը վերջին օրվա ընթացքում դանդաղորեն աճել է, այս պահին առաջին կրիպտոարժույթը վաճառվում է 9 393 դոլարով: Անցած 24 ժամվա ընթացքում այն թանկացել է 0,73%-ով: Միևնույն ժամանակ, սակարկությունների ծավալները նվազել են 7%-ով և այժմ կազմում են 26 միլիարդ դոլար:

Власти Китая изменили отношение к майнингу. Как отреагирует курс Bitcoin
Национальная комиссия по развитию и реформам Китая (NDRC) представила новый список отраслей, рекомендуемых к развитию, ограничению или подавлению. Из него исключили майнинг, который до этого считался нежелательным видом деятельности, так как он «тормозит дальнейшее развитие страны», пишет CoinDesk.
В апреле ведомство предложило запретить майнинг, а в случае одобрения этого предложения любая деятельность на территории страны, связанная с добычей цифровых денег, была бы немедленно прекращена. Китай — это самый крупный рынок майнинга, на нем работают такие компании, как Bitmain, Canaan и Ebang.
Окончательная версия списка NDRC является положительным событием для отрасли добычи цифровых денег, сообщает The Block. Стоимость Bitcoin медленно растет в последние сутки, на данный момент первая криптовалюта торгуется на уровне в $9393. За прошедшие 24 часа она подорожала на 0,73%. При этом объемы торгов снизились на 7% и сейчас составляют $26 млрд.