ԱՄՆ-ն սկսել է Կլիմայի փարիզյան համաձայնագրից իր մասնակցության դադարեցման պաշտոնական գործընթացը
Երկուշաբթի օրն ԱՄՆ-ը գործարկել է Կլիմայի փարիզյան համաձայնագրին իր մասնակցության դադարեցման պաշտոնական գործընթացը, որը կավարտվի մեկ տարի հետո: Այս մասին հայտարարել է Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն:
«ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը 2017-ի հունիսի 1-ին հայտարարեց համաձայնագրից դուրս գալու որոշման մասին, քանի որ այս համաձայնագիրը ոչ թափանցիկ տնտեսական պարտավորություններ է դրել ամերիկացի աշխատողների, բիզնեսի և հարկատուների վրա: Միացյալ Նահանգները նվազեցրել է արտանետումների բոլոր տեսակները: Արդյունքները ցույց են տալիս, որ 1970-ից մինչև 2018-ը վնասակար արտանետումները նվազել են 74%-ով, իսկ ջերմոցային գազերի արտանետումները 2005-ից 2017 ընկած ժամանակահատվածում նվազել են 13%-ով»,- նշել է նա:

США начали процесс выхода из Парижского соглашения по климату
США в понедельник начали официальный процесс выхода из Парижского соглашения по климату, который завершится через год. Об этом говорится в распространенном пресс-службой Госдепартамента заявлении госсекретаря Майкла Помпео.
"Президент США Дональд Трамп еще 1 июня 2017 года заявил о решении выйти из договора, поскольку он возлагал непрозрачные экономические обязательства на американских рабочих, бизнес и налогоплательщиков, - говорится в заявлении. - США сократили все типы выбросов. Результаты говорят сами за себя: вредные выбросы с 1970 по 2018 год сократились на 74%, а выбросы парниковых газов с 2005 по 2017 год упали на 13%".