Հրապարակվել է ռետրո տեսանյութ՝ ողբերգության վերածված Balloonfest փառատոնից
Topic ստուդիան Vimeo-ում հրապարակել է կարճամետրաժ փաստավավերագրաան ֆիլմ Balloonfest փուչիկների փառատոնից, որը տեղի է ունեցել 1986 թվականին Քլիվլենդում: Այս միջոցառման շնորհիվ United Way կազմակերպությունը մտադիր էր բարեգործություն անել ու համաշխարհային ռեկորդ սահմանել: Միջոցառմանը պատրաստվել են կես տարի: Նախապես պլանավորված է եղել օդ բաց թողնել 2 միլիոն փուչիկ, բայց կանգ են առել 1,4 միլիոնի վրա, քանի որ եղանակը փչանալիս է եղել:
Balloonfest փառատոն
Քանի որ այդքան փուչիկ միաժամանակ փչելն անհնար է եղել, կազմակերպիչները նախօրոք հսկայական ցանց են կապել երրորդ հարկի բարձրության վրա ու ամբողջ գիշեր փչած փուչիկները կուտակել այդ ցանցի տակ:
Փչելու պրոցեսին մասնակցել է 2500 ուսանող:
1986 թվականի սեպտեմբերի 27-ին ժամը 13:50-ին ցանցը պատռել են, և բոլոր փուչիկներն օդ են բարձրացել:
Մի քանի մղոն անցնելուց հետո փուչիկները բաժանվել են տարբեր ուղղությունների: Բախվելով սառը ցիկլոնի ու քամու հետ՝ դրանք շուտով սկսել են թափվել գետնին՝ Օհայոյի փողոցների ու դաշտերի, անտառների ու գետերի վրա: Ընդ որում, երկնքում մնացած փուչիկները կաթվածահար են արել օդային տրանսպորտի աշխատանքը: Տեղի օդանավակայանը դադարեցրել է աշխատանքը, ավելացել է ՃՏՊ-ների թիվը:
Բացի այդ, միջոցառման օրը երկու ձկնորսների ընտանիքներ հայտնել են նրանց անհետացման մասին: Ափամերձ պահակախումբն արագ գտել է նրանց նավակը, սակայն չի կարողացել հասնել նրանց՝ ջրի վրա լողացող հսկայական թվով փուչիկների պատճառով: Երկու օր անց ձկնորսների անշնչացած մարմինները ջուրն ափ է նետել:

Трагедия фестиваля Balloonfest 1986 в нарезке из телерепортажей
Студия Topic опубликовала на Vimeo короткометражный документальный фильм о фестивале воздушных шаров Balloonfest, который прошёл в Кливленде в 1986 году. Благодаря мероприятию, организация United Way планировала собрать с участников средства на благотворительность и вместе с этим установить рекорд по одновременному запуску шариков в воздух. К мероприятию готовились на протяжении полугода.
Одновременно надуть полтора миллиона воздушных шаров не представлялось возможным, поэтому для них построили сетку размерами 76 на 46 метров и разместили её на высоте трёх этажей. Более 2500 студентов и волонтёров всю ночь надували шары. Изначально компания планировала запустить 2 миллиона шариков, но потом снизила их число до 1,4 миллиона из-за надвигающейся плохой погоды, которая могла всё испортить.
В 13:50 27 сентября сетку порвали и выпустили все шарики в воздух одновременно. Поднявшись в воздух, они пролетели несколько миль и разделились. Шары столкнулись с холодным циклоном и дождём и вскоре начали падать на землю, засоряя тротуары, дороги и реки штата Огайо. При этом часть из них оставалась в воздухе и парализовала воздушное пространство, превратившись в «минное поле» для самолётов и вертолётов.
Местный аэропорт закрыл взлётно-посадочную полосу. Часть рейсов была задержана, некоторые — отменены. Сообщалось об увеличении количества ДТП из-за того, что водители пытались не сталкиваться с воздушными шарами или любовались зрелищем, отвлекаясь от дороги.
Кроме того, в день мероприятия семьи двух рыбаков объявили об их пропаже. Береговая охрана отправилась на поиски мужчин и быстро обнаружила их лодку, но спасатели не смогли до них добраться из-за огромного количества воздушных шаров, дрейфующих в воздухе и в воде. Спустя два дня тела рыбаков выбросило на сушу.