Թուրքիայի ռազմական գործողությունները Սիրիայում. զոհերի թիվը և Ասադի արձագանքը. Reuters
Նախորդ շաբաթ Սիրիայում Թուրքիայի կողմից սկսված ռազմական գործողությունների հետևանքով 200 հազար մարդ լքել է իր բնակավայրը, զոհվել է ավելի քան 200 քաղաքացիական անձ: Այդ մասին հայտնել է Ժնևում տեղակայված հումանիտար կազմակերպության ներկայացուցիչը, փոխանցում է Reuters-ը։
Սիրիայի հյուսիսում գտնվող քրդական ուժերը հայտարարել են, որ թուրքական ներխուժման հետևանքով սպանվել է 218 խաղաղ բնակիչ, այդ թվում՝ 18 երեխա: Մարտական գործողությունների հետևանքով վիրավորվել է 650 մարդ: Թուրքական իշխանությունները պնդում են, որ Թուրքիայում մահացել է 20 մարդ:
Տարածաշրջանում տիրում է հումանիտար աղետալի իրավիճակ. Հասակայում խմելու ջուր չկա:
Իր հերթին, Իրանի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի հետ հանդիպման ժամանակ, Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադը հայտարարել է, որ Դամասկոսը կխոչընդոտի թուրքական ագրեսիային «իրավական բոլոր ճանապարհներով», փոխանցում է սիրիական SANA գործակալությունը:
Ասադը նշել է, որ Էրդողանի ռեժիմը կեղծ կարգախոսների ներքո հանցավոր ագրեսիա է իրականացրել Սիրիայի դեմ: Թուրքիան մտադիր է Սիրիայի հյուսիսային շրջաններում իր սահմանի երկայնքով ստեղծել այսպես կոչված, անվտանգության գոտի, որը զերծ կլինի սիրիական քրդերի ինքնապաշտպանական ուժերից և այլ զինյալներից։ Այնտեղ կվերաբնակեցվի մինչև երկու միլիոն սիրիացի փախստական, որոնք այժմ գտնվում են Թուրքիայի տարածքում:

Операция Турции в Сирии: названо число жертв и реакция Асада. Reuters
Военная операция Турции в Сирии, которая началась на прошлой неделе, заставила 200 тысяч человек покинуть свои дома, более 200 гражданских погибли. Об этом заявили гуманитарные организации, базирующиеся в Женеве, сообщает Reuters в четверг, 17 октября.
Курдская администрация на севере Сирии заявила, что в результате турецкого вторжения погибли 218 гражданских, в том числе - 18 детей. В результате боев ранены 650 человек, добавили в администрации.
Турецкие власти утверждает, что в Турции в результате обстрелов со стороны Сирии погибли 20 человек, в том числе восемь человек убиты в минометном нападении на город Нусайбин курдскими отрядами YPG в пятницу.
Также в регионе сложная гуманитарная ситуация. Сообщается о недостатке воды в сирийском городе Хасака. В свою очередь во время встречи с советником по нацбезопасности Ирана президент Сирии Башар Асад заявил, что Дамаск будет сдерживать турецкую агрессию "всеми возможными законными средствами", передает сирийское государственное агентство SANA. Асад заявил, что "режим Эрдогана" ведет преступную агрессию против Сирии под лживыми лозунгами.
Турция намерена создать в северных регионах Сирии вдоль своей границы так называемую зону безопасности, очищенную от сил самообороны сирийских курдов и боевиков террористических группировок, и расселить там до двух миллионов сирийских беженцев, которые сейчас находятся в Турции.