Քրդերը համաձայնել են հրադադարի հաստատմանը․ Reuters
Սիրիայում քրդական կազմավորումները և կոալիցիա կազմող «Սիրիայի ժողովրդավարական ուժեր»-ը համաձայնել են հրադադար հաստատել, որի մասին ավելի վաղ հայտարարել էին ԱՄՆ-ը և Թուրքիան, հայտնել է «Սիրիայի ժողովրդավարական ուժեր»-ի հրամանատար Մազլում Կոբանին, գրում է Reuters գործակալությունը:
Ըստ Կոբանիի՝ համաձայնագիրը թույլ չի տա, որպեսզի Թուրքիան հասնի իր նպատակին: Նա հավելել է, որ համաձայնագիրը վերաբերում է Սիրիայի սահմանամերձ տարածքներին:
Ինչպես նշում է «Սիրիայի ժողովրդավարական ուժեր»-ի ներկայացուցիչ Էլդար Խալիլը, կողմերը պայմանավորվել են դադարեցնել կրակը հետագա «արյունահեղությունը կանխելու համար», հաղորդում է Al Hadath-ը:
Խալիլը նաև շեշտել է, որ «հրադադարի մասին համաձայնագիրը հանդիսանում է քրդերի կողմից թուրքական զորքերին և նրանց վարձկանների ուժեղ դիմադրության արդյունք»:

СМИ: Курды согласились на прекращение огня в Сирии
Курдские формирования, входящие в коалицию Сирийские демократические силы (SDF) согласились на прекращение огня, объявленное США и Турцией. Об этом в четверг, 17 октября, заявил командующий SDF Мазлум Кобани, сообщает Reuters.
По словам Кобани, соглашение не позволит Турции достичь своих целей. Он указал,что договоренность касается территорий, которые ограничены северными приграничными районами Сирии, проходящими между городами Рас-Аль-Айн и Таль-Абьяд.
Как отметил представитель SDF Эльдар Халиль, огонь согласились прекратить "чтобы остановить кровопролитие". Его слова приводит телеканал Al Hadath.
Халиль подчеркнул, что "договоренность о перемирии стала результатом сильного сопротивления, оказанного курдами турецким войскам и их наемникам".