Հայկական գումարտակը մեկնել է ռազմաճակատ՝ թուրքերի դեմ մարտնչելու
Սիրիացի հայերի կամավորական գումարտակը, որը կրում է Նուբար Օզանյանի անունը, Թել Թամիր քաղաքից ուղևորվել է Ռաս էլ Այն քաղաք, որպեսզի միավորվի թուրքական բանակի դեմ կռվող քրդական ջոկատներին, գրում է EADaily-ն:
Այս կապակցությամբ գումարտակը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ Թուրքիան ուզում է նվաճել Սիրիայի հողերը, և կոչ է արել արաբներին, քրդերին ու հայերին՝ միավորվել ու դիմակայել այս հարձակման:
Նուբար Օզանյանն, ում անունը կրում է գումարտակը, եղել է ակտիվ կոմունիստ և մի շարք զինված հակամարտությունների առաջնորդ: Նա զոհվել է 2017 թվականի օգոստոսին՝ ԴԱԻՇ-ի դեմ մղվող մարտերի ժամանակ:

Армянский батальон отправился на бой с турецкой армией
Добровольческий батальон сирийских армян имени Нубара Озаняна отправился из Тель-Темира к городу Рас-эль-Айн, чтобы присоединиться к курдам в борьбе с турецкой армией, сообщает EADaily.
В связи с этим батальон выступил с соответствующим заявлением.
Армянские боевики отмечают, что Турция хочет захватить земли в Сирии, и призывают арабов, курдов и армян объединиться для противостояния турецкой армии.
Нубар Озанян, имя которого носит указанное боевое подразделение, был активным коммунистом и участником ряда вооруженных конфликтов. Он был убит в августе 2017 года.