Համաշխարհային տնտեսությունն անկում է ապրում․ ՀԲ
Համաշխարհային տնտեսության աճի հեռանկարները վատթարանում են Բրիտանիայի՝ ԵՄ-ից դուրս գալու անորոշության, ստեղծված առևտրային լարվածության և Եվրոպայում տնտեսական անկման պատճառով: Այս մասին հայտարարել է Համաշխարհային բանկի նախագահ Դևիդ Մալպասը. հայտնում է Financial Times-ը:
«Համաշխարհային տնտեսական աճը դանդաղում է»,- ասել է Մալպասը: Ըստ 2019 թվականի արդյունքների՝ ՀՆԱ-ի գլոբալ աճը կարող է ավելի ցածր լինել, քան հունիսին կանխատեսված 2,6%-ը՝ Brexit-ի, Եվրոպայում առևտրի անկման պատճառով»,- հավելել է նա:
Տնտեսական աճի դանդաղեցման պայմաններում երկրները պետք է իրականացնեն «կառուցվածքային հստակ բարեփոխումներ»՝ ներառյալ օրենքի գերակայության ամրապնդումը, որպեսզի մասնավոր ընկերությունները կարողանան մրցակցել պետական ձեռնարկությունների հետ»,- նշել է Համաշխարհային բանկի ղեկավարը:

Рост мировой экономики падает - Всемирный банк
Перспективы роста мировой экономики ухудшаются на фоне неопределенности, связанной с выходом Великобритании из ЕС, торговой напряженности и экономического спада в Европе. Об этом заявил президент Всемирного банка Дэвид Малпасс, сообщает во вторник, 8 октября, Financial Times.
"Глобальный экономический рост замедляется", - говорит Малпасс. Рост мирового ВВП по итогам 2019 года может оказаться ниже 2,6%, прогнозировавшихся в июне, "из-за Brexit, рецессии в Европе и торговой неопределенности", - сказал он.
Кроме того, по словам Малпасса, слишком вялый рост инвестиций в большинстве развивающихся стран не позволяет рассчитывать на существенное увеличение доходов в будущем.
В условиях замедления роста экономики странам необходимо проводить "четкие структурные реформы", в том числе усиливать верховенство права с тем, чтобы частные компании могли конкурировать с государственными предприятиями, отметил глава ВБ.