Չինաստանն ԱՄՆ-ին մեղադրում է Հոնկոնգում բողոքի ցույցերը կազմակերպելու մեջ
Չինաստանի իշխանություններն ապացույցներ ունեն այն մասին, որ Հոնկոնգում զանգվածային ցույցերը հրահրել են արևմտյան երկրները, մասնավորապես՝ Միացյալ Նահանգները: Այս մասին Պետդումայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ կայացած հանդիպման ժամանակ հայտնել է ՉԺՀ-ի բարձրագույն օրենսդիր մարմինի նախագահ Լի Ժանշուն, հայտնում է РИА Новости գործակալությունը:
«Մենք ունենք ապացույցներ, որ այն, ինչ տեղի է ունենում Հոնկոնգում, մանրակրկիտ պլանավորված է, այն նախաձեռնել են ԱՄՆ-ն և Արևմուտքը»,- մեջբերում է գործակալությունը:
Սեպտեմբերի 8-ին Հոնկոնգում բողոքի ցույցի մասնակիցները ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին կոչ արեցին փրկել քաղաքը: Բողոքի ցույցի ընթացքում ցուցարարները հանդես էին գալիս ամերիկյան դրոշներով ու պաստառներով։

Китай обвинил США в организации протестов в Гонконге
Власти Китая располагают доказательствами того, что массовые протесты в Гонконге спровоцированы западными странами, в частности США. Об этом заявил председатель Постоянного комитета Всекитайского собрания народных представителей (ВСНП, высший законодательный орган КНР) Ли Чжаньшу на встрече со спикером Госдумы Вячеславом Володиным, передает РИА Новости.
«У нас есть доказательства того, что происходящее в Гонконге прошло тщательное планирование и в последующем инициировано США и Западом», — приводит агентство его слова.
8 сентября участники акций протеста в Гонконге обратились к президенту США Дональду Трампу с просьбой спасти город. Отмечается, что в ходе протестной акции демонстранты несли американские флаги и плакаты с демократическими лозунгами. Также они скандировали «Боритесь за свободу, поддерживайте Гонконг» и «Сопротивляйтесь Пекину, освободите Гонконг».