«Գազպրոմը» նվազեցրել է Opal գազատարով մատակարարումները
«Գազպրոմը» նվազեցրել է Opal գազատարով մատակարարումները. սահմանափակումները սահմանվել են Եվրամիության դատարանների կողմից ընդունված սահմանափակումների հետևանքով:
Այսօր Գերմանիայի ցանցային դաշնային գործակալությունը հաղորդել է, որ ուժի մեջ է մտել «Հյուսիսային հոսք»-ից «կապույտ վառելիքի» տարանցման սահմանափակումները: Գազափոխադրումը նվազել է ժամում մոտ 0,6 միլիոն խորանարդ մետրով:
Միևնույն ժամանակ, Nel գազատարի տարանցիկ հզորությունները, որը Opal-ի հետ միասին «Հյուսիսային հոսք»-ից գազ են տեղափոխում, ժամում ավելացել է 0,3 միլիոն խորանարդ մետրով:
Ավելի վաղ, Եվրամիության դատարանը քննել է Լեհաստանի իշխանությունների բողոքը և չեղյալ հայտարարել 2016 թվականի Եվրահանձնաժողովի որոշումը, որը վերաբերվում է «Գազպրոմ»-ի Opal գազատարի ընդլայնելու վերաբերյալ որոշմանը: Որոշումը կայացնելիս դատարանը հիմք է ընդունել էներգետիկ համերաշխության սկզբունքի խախտումը:

"Газпром" снизил поставки через Opal
Сегодня утром немецкое Федеральное сетевое агентство сообщило, что ограничения на доступ российской компании к газопроводу, принимающему "голубое топливо" из "Северного потока", вступили в силу.
Поставки снизились примерно на 0,6 миллиона кубов в час.
Вместе с тем на 0,3 миллиона кубов в час увеличились транзитные мощности газопровода Nel, который вместе с Opal принимает российский газ из "Северного потока".
Решение Суда
Ранее Суд Евросоюза рассмотрел жалобу польских властей и отменил решение Еврокомиссии от 2016 года о расширении доступа "Газпрома" к мощностям Opal. При принятии решения судебная инстанция сослалась на нарушение принципа энергетической солидарности.