ԱՄՆ-ն ընդլայնել է հակաահաբեկչական պատժամիջոցները
ԱՄՆ-ն ընդլայնել է ահաբեկչական և ծայրահեղական կազմակերպությունների դեմ պատժամիջոցները: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Ստեֆան Մնուչինը:
«Կիրառելով նախագահի հրամանագրով նախատեսված լծակները, ֆինանսների նախարարությունը պատժամիջոցներ է սահմանում ահաբեկչական խմբավորումների հետ կապված 15 ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց նկատմամբ»,-հայտնել է Մնուչինը:
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի խոսքով՝ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է հրամանագիրը՝ փոփոխելով պատժամիջոցների ռեժիմը՝ առավելագույնի հասցնելով ահաբեկիչների դեմ դրանց օգտագործման հնարավորությունը:
ԱՄՆ-ը և Իրանը միմյանց բանակները ճանաչում են որպես ահաբեկչական կառույցներ։
Հիշեցնենք, որ նախորդ տարի ԱՄՆ իշխանությունները պատժամիջոցներ կիրառեցին լիբանանյան «Հեզբոլահ» շարժման առաջնորդների դեմ:

США расширили антитеррористические санкции
США расширили санкции в отношении террористических и экстремистских организаций. Об этом заявил министр финансов США Стивен Мнучин.
"С помощью предоставленного президентским указом инструментария Минфин ввел санкции против 15 физических и юридических лиц, связанных с террористическими группировками", – сказал он во вторник, 10 сентября.
По словам госсекретаря Майка Помпео, президент США Дональд Трамп подписал соответствующий указ, видоизменив режим санкций, чтобы максимально расширить возможность их применения против террористов.
США и Иран признали армии друг друга террористами
Напомним, в прошлом году власти США ввели санкции в отношении руководителей ливанского движения Хезболла.