Փող առանց բարեկամության. Ինչո՞ւ է Փաշինյանը գնում Թրամփի մոտ․ Gazeta.ru
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մեկնում է Միացյալ նահանգներ՝ հարգանքի տուրք մատուցելու նախագահ Թրամփին: «Նա պատրաստվում է գումար հայցել»,-մեկնաբանում է Հայաստանի ընդդիմությունը: Մոտ 2 միլիարդ դոլար Հայաստանն արդեն ստացել է Միացյալ Նահանգներից: Միևնույն ժամանակ, Փաշինյանն արդեն հարաբերություններ է հաստատել նախագահ Պուտինի հետ և սովորել է Ռուսաստանից փող կորզել: Նա նման է Բելառուսի առաջնորդ Լուկաշենկոյին, ով երկար տարիներ կարողանում է երկու աթոռի վրա նստել:
Սեպտեմբերի 22-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կմեկնի Վաշինգտոն, հայտնում են տեղական ԶԼՄ-ները: Այցը հաստատում են նաև Միացյալ Նահանգներից:
Առաջիկա այցին արձագանքել է Եվրոպայի և Եվրասիայի պետքարտուղարի օգնականի տեղակալ Ջորջ Քենթը, ով հայտնել է, որ Միացյալ Նահանգները ցանկանում են «բարեկեցիկ ու հաջողակ Հայաստան» տեսնել: 2018 թվականի գարնանը տեղի ունեցավ խաղաղ իշխանափոխություն, որը Հայաստանի համար զարգացման նոր հնարավորություններ է տալիս, և Միացյալ Նահանգները շահագրգռված են այս հարցում օգնություն ցուցաբերել Հայաստանին: Այս տարվա մայիսին ԱՄՆ վարչակազմի ներկայացուցիչն արդեն հանդիպել էր Փաշինյանի հետ Երևանում և քննարկել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ նրա հանդիպման հնարավորությունը: Սակայն այդ ժամանակ նրան չհաջողվեց հանդիպում կազմակերպել երկու առաջնորդների միջև: Ինչպես Քենթն է նշում, «գրաֆիկների անհամատեղության և այլ հանգամանքների պատճառով»: Նյու Յորքում Փաշինյանն այն ժամանակ պլանավորում էր հանդիպել հայրենակիցների հետ, սակայն այդ հանդիպումը նույնպես չկայացավ:
Կողմերը ընդունեցին, որ ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև «երկկողմ հարաբերություններում առաջընթացի պակաս կա»՝ բարձր մակարդակի շփումների բացակայության պատճառով:
Այնուամենայնիվ, ամենաբարձր մակարդակով բարեկամական շփումների բացակայության դեպքում Միացյալ Նահանգները գումար չեն խնայում Հայաստանի համար:
Ըստ Քենթի, անկախություն ձեռք բերելու պահից ի վեր Միացյալ Նահանգները Հայաստանին օգնություն են տրամադրել ավելի քան 2 միլիարդ դոլար չափով՝ կրթական ծրագրերի, գյուղերի բարեկարգման և ռազմական գոտու ականապատման վերացման համար:
Բացի այդ, Փաշինյանի իշխանության գալուց հետո Միացյալ Նահանգները շարունակում են ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին՝ այլընտրանքային էլեկտրաէներգիայի զարգացման գործում՝ ժողովրդավարական բարեփոխումների համար:
Միացյալ Նահանգներ այցի ընթացքում Փաշինյանը ելույթ կունենա Լոս Անջելեսում հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչների հետ՝«Grand Park»-ի տարածքում: Ակնկալվում է, որ հանդիպմանը կմասնակցի 20-30 հազար մարդ: «Ես վաղուց եմ ցանկացել հանդիպել Լոս Անջելեսում բնակվող մեր հայրենակիցների հետ, ամենահայկական քաղաքում... Կարծում եմ, որ քաղաքում մենք կունենանք հզոր և ջերմ հայկական հանդիպում, որը շատերն իրավամբ անվանում են Սփյուռքի մայրաքաղաք»,-հայտարարել է ՀՀ վարչապետը սոցիալական ցանցերում: Փաշինյանի հակառակորդները, այդ թվում Ադրբեջանում, պնդում են, որ նախորդ տարի Փաշինյանի հանդիպումը Թրամփի հետ չկայացավ, քանի որ Փաշինյանին ոչ ոքի չէր հետաքրքրում: Եվ հիմա նա ուղևորվում է ԱՄՆ՝ Թրամփից գումար խնդրելու:
Մոսկվան ավելի մոտ է, քան Վաշինգտոնը
Փաշինյանի հաջողությունները ակնհայտ են ոչ թե ամերիկյան ուղղությամբ, այլ ռուսական: Համենայն դեպս, Փաշինյանը մի քանի անգամ հանդիպել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, և երկու ղեկավարներն էլ, որքանով որ կարելի է դատել արտաքին գործոններից, կողմ են միմյանց: Սա հնարավորություն է տալիս Հայաստանին իրականացնել մի շարք նշանակալից նախագծեր Մոսկվայի օգնությամբ: Օրինակ, չնայած ամերիկացիների օգնությանը «կանաչ էներգիայի» զարգացման գործում, Հայաստանի կառավարությունը բանակցություններ է վարում նոր ատոմակայանի կառուցման և ռուսական կողմի մասնակցության վերաբերյալ:
2015 թվականին Ռուսաստանն ու Հայաստանը ստորագրեցին միջկառավարական համաձայնագիր՝ երկարաձգելու հայկական ատոմակայանի կյանքը և Երևանին տրամադրել 270 միլիոն դոլար վարկ և 30 միլիոն դոլար դրամաշնորհ, գումարը տրամադրվել է մինչև 15 տարի ժամկետով:
Բացի այդ, Ռուսաստանը ֆինանսավորում է ՄԱԿ-ի մի շարք ծրագրեր Հայաստանի համար: Մասնավորապես, 2016 թվականից Ռուսաստանը միջոցներ է հատկացնում «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի իրականացման համար, որի արժեքը 20 միլիոն դոլար է, կա նաև ծրագիր, որը մշակվել է մինչև 2022 թվականի համար՝ գյուղական տուրիզմը խթանելու համար: 2016-2019 թվականներին այդ ծրագրի համար հատկացվել է 3 միլիոն դոլար:
Այս տարվանից սկսած, Ռուսաստանը մտադիր է նպաստել երիտասարդության վերապատրաստմանը և զբաղվածությանը Հայաստանի մարզերում: Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի շրջանակներում 2019-2021 թվականներին կհատկացվի 0,8 միլիոն դոլար:
Եվ ամենակարևորը՝ Հայաստանը դարձել է ԵԱՏՄ-ի լիիրավ անդամ: Միևնույն ժամանակ, Հայաստանը հաջողությամբ առևտուր է անում ԵՄ-ի և Թուրքիայի հետ:

Деньги без дружбы: зачем Пашинян едет к Трампу
Премьер Армении Никол Пашинян едет с визитом в США, засвидетельствовать свое почтение президенту Трампу. «Едет денег просить», комментирует оппозиция. Порядка $2 млрд Армения уже получила от США. При этом Пашинян уже наладил взаимоотношения с президентом Путиным и научился выбивать деньги в России. Почти как белорусский лидер Лукашенко, многие годы умудряющийся сидеть на двух стульях.
Ориентировочно 22 сентября премьер-министр Армении Никол Пашинян летит в Вашингтон, сообщают местные СМИ. И этому есть подтверждение из США.
На готовящийся визит отреагировал заместитель помощника госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Джордж Кент. Он сообщил, что Соединенные Штаты хотят видеть «процветающую успешную Армению». Мирная смена власти весной 2018 года открыла, по его словам, новые возможности для развития Армении, и США заинтересованы помочь стране в этом деле.
Дружбы нет, но денег дают
Ранее в мае этого года представитель администрации США уже встречался с Пашиняном в Ереване и обсуждал возможность его встречи с президентом США Дональдом Трампом. В тот раз организовать переговоры двух лидеров не получилась. Как сообщал сам премьер «из-за графика и других обстоятельств». В Нью-Йорке Пашинян тогда планировал встречу с соотечественниками, но тоже не срослось.
Зато было признано, что существует «дефицит прогресса в двусторонних отношениях» между США и Арменией из-за отсутствия контактов на высшем уровне.
Тем не менее при отсутствии дружественных контактов на высшем уровне США не жалеют денег для Армении.
По словам Кента, с момента обретения Арменией независимости, Соединенные Штаты предоставили стране помощь в размере более $2 млрд на образовательные программы, на благоустройство сел, разминирование военной зоны.
В США проживает по разным оценкам от полумиллиона до двух миллионов армян. В самой Армении — менее 3 млн.
Оппоненты Пашиняна, в том числе в Азербайджане, утверждают, что прошлогодняя встреча Пашиняна с соотечественниками и с Трампом сорвалась потому, что Пашинян никому не интересен. А сейчас он едет за океан просить у Трампа денег.
Это дает возможность Армении реализовывать ряд значимых проектов при помощи Москвы. Например, несмотря на помощь американцев в развитии «зеленой энергетики» правительство Армении ведет переговоры по поводу участия российской стороны в строительстве в республике новой АЭС. «Мы продолжим, и уже сейчас рассматриваем возможности строительства новой атомной станции, после закрытия Мецаморской АЭС», -— заявлял в июне вице-премьер Армении Тигран Авинян.
Армянская АЭС, напомним, была введена в эксплуатацию в 1980 году. Два энергоблока станции оснащены советскими реакторами ВВЭР-440 первого поколения. В 1989 году энергоблок N1 был остановлен. Особенно испугалась соседняя Турция. Теперь идут работы по продлению срока службы второго энергоблока, который дает 407,5 МВт — 45% всей вырабатываемой в Армении электроэнергии.
Россия и Армения в 2015 году подписали межправительственное соглашение по продлению сроков эксплуатации Армянской АЭС и предоставлении Еревану госкредита на $270 млн и гранта на $30 млн. Средства предоставлены на срок до 15 лет.
Кроме того, Россия финансирует в Армении целый ряд программ по линии ООН. В частности, с 2016 года Россия направляет средства на реализацию проекта «Развитие устойчивого школьного питания» – это $20 млн. Есть также программа, рассчитанная до 2022 года, по продвижению сельского туризма. На эти цели в 2016-2019 годах направлено $3 млн.
С этого года российское государство намерено содействовать обучению и трудоустройству молодежи регионов Армении. Всего в 2019-2021 годах по Программе развития ООН в Армении будет направлено $0,8 млн.
И главное, Армения стала полноценным членом евразийского экономического союза. При этом успешно торгует с Евросоюзом и Турцией. Пашинян быстро освоился в ЕАЭС и даже позволяет себе критиковать некоторые механизмы взаимодействия в Союзе. Армения с 1 января 2019 года, согласно правилам ротации, возглавляет руководящие органы ЕАЭС.