Թրամփը կոչ է արել ամերիկյան ընկերություններին հեռանալ Չինաստանից
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հորդորում է ամերիկյան ընկերություններին անհապաղ Չինաստանի հետ համագործակցության այլընտրանք փնտրել, բիզնեսը և արտադրությունը վերադարձնել Միացյալ Նահանգներ: Այս մասին Թրամփը գրել է Twitter-ի իր էջում:
ԱՄՆ առաջնորդը մտադիր է պատասխանել Չինաստանի իշխանությունների գործողություններին, որոնք հայտարարել են Չինաստան առաքվող ամերիկյան ապրանքների վերաբերյալ լրացուցիչ տուրքերի մասին:
«Մեր երկիրը տարիների ընթացքում հիմարաբար կորցրել է տրիլիոնավոր դոլարներ: Նրանք գողանում էին մեր մտավոր սեփականությունը, որն ամեն տարի արժե միլիարդավոր դոլարներ, և նրանք ուզում են այսպես շարունակել: Ես թույլ չեմ տա, որ դա տեղի ունենա»,- գրել է Թրամփը:
Ըստ նրա, Միացյալ Նահանգները «Չինաստանի կարիքը չունեն», քանի որ ԱՄՆ-ը «առանց նրանց շատ ավելի լավն է»:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ սեպտեմբերի 1-ից Վաշինգտոնը նոր մաքսատուրքեր կսահմանի Չինաստանի համար՝ 300 միլիարդ դոլար արժողությամբ ապրանքների 10%-ի չափով: Սակայն որոշում կայացվեց նոր մաքսատուրքերի սահմանման հետաձգման մասին մինչև դեկտեմբերի կեսը:

Трамп призвал американские компании уходить из Китая
Президент США Дональд Трамп призвал американские компании незамедлительно искать альтернативы Китаю и возвращать бизнес и производство в США. Об этом Трамп написал на своей странице в Twitter в пятницу, 23 августа.
Глава государства намерен объявить об ответных мерах на действия китайских властей, которые анонсировали дополнительные пошлины на поставляемые в Китай американские товары.
“Наша страна глупо теряла триллионы долларов из-за Китая на протяжении многих лет. Они крали нашу интеллектуальную собственность, которая стоила миллиарды долларов каждый год, и они хотят продолжать делать это. Я не позволю этому случиться”, - отметил Трамп.
По его словам, Соединенным Штатам “не нужен Китай”, поскольку стране “намного лучше без него”. Он также заявил, что “приказывает” американским компаниям искать альтернативы Китаю.
Ранее президент США Дональд Трамп сообщил, что с 1 сентября Вашингтон введет новые пошлины в размере 10% на товары из Китая стоимостью 300 миллиардов долларов. Недавно он сообщил об отсрочке введения пошлин до середины декабря.