Զելենսկին Կլիչկոյի պաշտոնանկությանն ուղղված քայլեր է ձեռնարկել
Ուկրաինայի նախարարների ներկայիս կաբինետը չի դիտարկում Վիտալի Կլիչկոյին Կիևի քաղաքապետի պաշտոնից ազատելու որոշման հաստատումը, հայտարարել է վարչապետ Վլադիմիր Գրոյսմանի մամուլի քարտուղար Վասիլի Ռյաբչուկը:
«Կառավարության անդամների հետ քննարկվել է Վիտալի Կլիչկոյի պաշտոնանկությունը համակարգելու հարցը, որոշվել է, որ կառավարության ներկայիս կազմն այս հարցը հաշվի չի առնի»,- գրել է Ռյաբչուկը՝ Facebook-ի իր էջում:
Հուլիսի 24-ին Ուկրաինայի նախագահի աշխատակազմը դիմել է կառավարությանը՝ պահանջելով քննարկել Կիևի քաղաքապետ Կլիչկոյի պաշտոնանկության հարցը:
Կլիչկոն իր պաշտոնանկության նախաձեռնությունն անվանել է հակաօրինական՝ նշելով, որ մտադիր է պահպանել պաշտոնը։

Правительство Украины отказалось согласовывать увольнение Кличко
Действующий состав кабинета министров Украины не будет рассматривать согласование увольнения Виталия Кличко с должности главы Киевской городской государственной администрации, сообщил пресс-секретарь премьер-министра Владимира Гройсмана Василий Рябчук.
"Вопрос согласования увольнения Виталия Кличко обсудили с членами правительства. Принято решение, что действующим составом правительства рассматриваться оно не будет",- написал Рябчук в среду в фейсбуке.
24 июля офис президента Украины попросил правительство внести представление на увольнение главы Киевской горадминистрации Кличко.