Facebook-ը գաղտնագրել է օգտատերերի աուդիո հաղորդագրությունները
Facebook սոցիալական ցանցը ներգրավվել է հարյուրավոր կապալառուների, ովքեր գաղտնագրել են սոցցանցի օգտատերերի ձայնային հաղորդագրությունները, հայտնում է Bloomberg-ը:
Հայտնի է՝ գաղտնագրման անձնակազմը տեղյակ չի եղել, թե որտեղից են կազմվել այդ գրառումները և ինչպես են դրանք հավաքագրվել: Ըստ նրանց՝ նրանք միայն գաղտնագրել են օգտատերերի ձայնային հաղորդագրությունները, երբեմն նաև անպարկեշտ բովանդակությամբ, բայց տեղյակ չեն եղել, թե որ ընկերության մասին է խոսքը։
Facebook-ը հաստատել է, որ նրանք գաղտնագրել են օգտատերերի աուդիո հաղորդագրությունները, սակայն հավելում են, որ այլևս չեն շարունակի այդ պրակտիկան։ Ընկերությունից հայտնել են, որ դադարեցրել են վերծանել ձայնագրությունները գրեթե մեկ շաբաթ առաջ:

Facebook расшифровывала аудиосообщения пользователей
Компания Facebook привлекала сотни подрядчиков, которые занимались расшифровкой голосовых сообщений пользователей социальной сети, сообщило агентство Bloomberg.
По данным сотрудников, занимавшихся расшифровкой сообщений, они не знали, где были сделаны эти записи и как они были получены. По их словам, они только слушали разговоры пользователей Facebook, порой непристойного содержания, но не знали, зачем это компании.
В Facebook подтвердили, что занимались расшифровкой аудиосообщений пользователей, но заявили, что больше не будут этого делать. В компании заявили, что прекратили расшифровку более недели назад, как Apple и Google.
Пользователи, чьи сообщения прослушивались, выбрали вариант в приложении Facebook Messenger, предусматривающий расшифровку их голосовых сообщений.