Իրանի ուժային կառույցները հերքել են բրիտանական նավի անձնակազմին ձերբակալելու պնդումները
Իրանցի զինվորականները չեն ձերբակալել բրիտանական Mesdar նավթատար նավի անձնակազմին, այդ մասին հայտնել է Tasnim գործակալությունը՝ վկայակոչելով ուժային կառույցների աղբյուրները։
Պարբերականի զրուցակիցը ճշտել է, որ Իրանը կարճ ժամանակով կանգնեցրել է նավը, որպեսզի նախազգուշացնի անվտանգ նավագնացության և բնապահպանական նորմերի պահպանման անհրաժեշտության մասին: Դրանից հետո նավին թույլատրել են շարունակել երթևեկությունը։
Norbulk Shipping բեռնափոխադրող ընկերությունը հաստատել է, որ իրանական կողմը նախազգուշացում է տվել նավին և թույլատրել շարունակել ճանապարհը:
Ավելի վաղ մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ-ն հայտարարել էր, թե իրանցի զինվորականները բրիտանական և լիբերիական դրոշներով նավեր են ձերբակալել, և մտադիր են կառավարության նիստ հրավիրել՝ նավերը ազատագրելու ծրագիր մշակելու նպատակով:

В Иране опровергли задержание второго танкера
Иранские военные не задерживали судно Mesdar, которое шло под флагом Либерии. Об этом сообщает агентство Tasnim со ссылкой на источники в силовых структурах.
Собеседник издания уточнил, что Иран ненадолго остановил корабль, чтобы вынести предупреждение о необходимости безопасного судоходства и соблюдения экологических норм. После этого судну разрешили продолжить движение.
Судоходная компания Norbulk Shipping подтвердила, что иранская сторона вынесла кораблю предупреждение и разрешила продолжить путь.
Ранее МИД Великобритании заявил, что иранские военные задержали два танкера — под британским и либерийским флагами. В стране намерены созвать правительственное заседание, чтобы разработать план по освобождению кораблей.