ԱՄՆ-ը Թուրքիայի դեմ առաջին պատժամիջոցները սահմանեց
Միացյալ Նահանգներն առաջին պատժամիջոցները սահմանեցին Թուրքիայի դեմ ռուսական Ս-400 զենիթահրթիռային համակարգերի գնման համար: Արդյո՞ք այս քայլը վտանգում է այլ պայմանագրերին և բանակցություններին օդային պաշտպանության համակարգերի մատակարարման վերաբերյալ:
Միացյալ Նահանգներն ամբողջությամբ հրաժարվեց F-35 կործանիչների համատեղ արտադրությունից, երբ Թուրքիան ձեռք բերեց ռուսական Ս-400 զենիթահրթիռային համակարգերը:
Նախօրեին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ արգելափակում է Անկարայի հետ համաձայնեցված F-35 կործանիչների մատակարարումն ու սահմանափակում համատեղ արտադրության ծրագիր իրականացումը: Նախկինում փորձագետները պնդում էին, որ Անկարայի նկատմամբ ավելի խիստ պատժամիջոցներ կկիրառվեն:
ԱՄՆ-ի որոշման արդյունքում Թուրքիան կկորցնի մոտ 9 միլիարդ դոլար: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Էլեն Լորդը։ Գործարքի չեղարկումից Պենտագոնը կորցնում է 500-600 միլիոն դոլար։

США ввели первые ограничения против Турции за покупку С-400
США готовы ввести санкции против Турции, закупающей у России зенитно-ракетные комплексы (ЗРК) С-400. В среду американский президент Дональд Трамп объявил об отказе передавать Анкаре истребители F-35 и осуществлять программу их совместного производства. Ранее эксперты утверждали, что в отношении Анкары последуют еще более жесткие санкции.
В результате решения США об F-35 Турция недополучит около $9 млрд, сообщила в среду на брифинге заместитель министра обороны США Эллен Лорд. Пентагон потеряет от $500 млн до $600 млн. 18 июля специальный советник президента Турции Ибрагим Калын в разговоре с советником Трампа по национальной безопасности Джоном Болтоном предупредил, что отношения между двумя странами не могут правильно развиваться, если они будут основываться на навязывании односторонних решений.
Америка ввела ограничения уже против второй страны, которая купила С-400 после принятия в 2017 году закона «О противодействии неприятелям Америки через санкции» (CAATSA), запрещающего крупные операции с Россией в оборонной сфере. Первым под ограничения попал Китай.