«Իրանին ենթարկեցնելու ԱՄՆ-ի բոլոր ծրագրերը ձախողվել են». Հասան Ռոհանի
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին, ելույթ ունենալով Հյուսիսային Խորասան նահանգի Բոջնուրդ քաղաքի բնակչության առջև, հայտարարել է, որ Իրանի ենթակայության և Իսլամական Հանրապետության վրա առավելագույն ճնշում գործադրելու ԱՄՆ-ի ծրագրերը ձախողվել են: Այդ մասին հայտնել Է իրանական Mehr լրատվական գործակալությունը։
Նախագահի խոսքով՝ վերջին 14 ամիսների ընթացքում ԱՄՆ-ն Իրանի դեմ ամենախիստ պատժամիջոցներն է սահմանել, սակայն «անհաջողության է մատնվել բոլոր՝ սոցիալական, քաղաքական և իրավական տեսանկյուններից: Ըստ Հասան Ռոհանիի՝ Վաշինգտոնի կտրուկ գործողությունները Թեհրանի նկատմամբ տապալվում են:
Իրանցի քաղաքական գործիչը նկատել է, որ ՄԱԳԱՏԷ-ի Տնօրենների խորհրդի և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների արդյունքներն այն մասին են վկայում, որ միջազգային հանրությունը, վրդովմունքով վերաբերվելով ամերիկյան հակաիրանյան քաղաքականության հանդեպ, համախմբվել է ընդդեմ ԱՄՆ-ի:

Президент ИРИ: все планы США по подчинению Ирана провалились
резидент Ирана Хасан Рухани, выступая перед населением города Боджнурд в провинции Северный Хорасан, заявил, что планы США по подчинению Ирана и оказания максимального давления на Исламскую республику провалились. Об этом сообщило иранское информационное агентство Mehr.
По словам президента, за последние 14 месяцев США ввели против Ирана самые жесткие санкции, однако «потерпели неудачу во всех аспектах»: социальных, политических и правовых. Хасан Рухани отметил, что провалом оборачиваются абсолютно все действия резкие Вашингтона по отношению к Тегерану.
Иранский политик подчеркнул, что итоги последних встреч Совета директоров МАГАТЭ и Совета безопасности ООН говорят о том, что все мировое сообщество «объединилось против США», относясь с негодованием к их антииранской политике. Это является очередной дипломатической победой Тегерана.