Վլադիմիր Զելենսկին Ուկրաինայում օլիմպիական խաղեր անցկացնելու մտադրություն ունի
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հանձնարարել է մշակել ռազմավարական ծրագիր՝ Ուկրաինայում օլիմպիական խաղեր անցկացնելու համար: Այդ մասին նա հայտարարել է սպորտի և երիտասարդության նախարար Իգոր Ժդանովի և Ուկրաինայի Ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Սերգեյ Բուբկայի հետ հանդիպմանը: Այդ մասին հաղորդել է երկրի ղեկավարի մամուլի ծառայությունը: Վ. Զելենսկին նշել է, որ պատրաստ է առաջիկա ծրագրի իրականացման համար տրամադրել 3-4 տարի:
«Պետք է հանձնարարություն տալ մեր՝ ներդրումներ փնտրող տղաներին, բյուջեին, որպեսզի ամեն տարի գումար հատկացնեն այն օբյեկտների համար, որոնք մեզ պետք են և որոնք հետո օգտագործվեն Օլիմպիադայի համար։ Պետք է գոնե փորձել հասնել դրան»,- ասել Է Վ. Զելենսկին։
Ուկրաինայի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Սերգեյ Բուբկան էլ իր հերթին ասել է, որ Ուկրաինան կարող է հավակնել և պայքարել 2030թ. կամ 2032թ. ձմեռային մրցումների անցկացման համար:
Ս. Բուբկան առավել իրատեսական է համարել հաջորդ ձմեռային կամ ամառային պատանեկան Օլիմպիական խաղերից մեկի անցկացումը:
Նշենք, որ մինչ այժմ Ուկրաինայի ոչ մի քաղաք չի դարձել ո՛չ օլիմպիական մայրաքաղաք և ո՛չ էլ դրա հավակնորդ:

Зеленский планирует провести в Украине Олимпийские игры
Президент Украины Владимир Зеленский поручил разработать стратегический план для проведения Олимпийских игр в Украине. Об этом он заявил во время встречи с министром молодежи и спорта Игорем Ждановым и президентом Национального олимпийского комитета Сергеем Бубкой, сообщает пресс-служба президента.
Зеленский заявил, что готов выделить на реализацию будущего плана 3-4 года.
"Надо дать задание нашим ребятам, которые ищут инвестиции, дать задание нашему бюджету, чтобы ежегодно выделялись деньги на объекты, которые нам нужны, а затем будут использованы для Олимпиады. Надо хотя бы стараться этого достичь", - сказал Владимир Зеленский.
В свою очередь Сергей Бубка отметил, что таким образом Украина сможет побороться за проведение зимних соревнований в 2030 году или летних - в 2032 году.
"Президент Национального олимпийского комитета Украины отметил, что сейчас наиболее реалистично провести в нашей стране одни из следующих зимних или летних Юношеских Олимпийских игр", - говорится в сообщении.