Անորոշ ու վտանգավոր հայտարարություն՝ Մինսկի խմբից. «168 ժամ»
«Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների՝ հունիսի 20-ին Վաշինգտոնում կայացած հանդիպման արդյունքներով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները երեկ տարածել են հայտարարություն, որը կարելի է համարել վերջին ամիսների, իսկ գուցե վերջին մեկ տարվա կտրվածքով ամենաանհաջող հայտարարությունը։
Հիշեցնենք, որ արտգործնախարարների հանդիպումը տեղի էր ունենում սահմանային լարվածության աճի պայմաններում, և կարելի էր ակնկալել, որ համանախագահները գոնե որևէ կերպ զսպող ձևակերպումներով կանդրադառնան հայ զինծառայողների սպանությանը։ Մինչդեռ երեկ տարածած հաղորդագրության մեջ համանախագահներն ընդամենն «ափսոսանք են հայտնում» զոհերի առնչությամբ և կողմերին զսպվածության կոչ են անում։ Ընդամենը։
Առանց որևէ հասցեականության ու կոնկրետության։ Համանախագահներն իրենց հայտարարության մեջ չեն հիշատակում նաև նախկին որևէ համաձայնություն, այդ թվում և առաջին հերթին՝ այն համաձայնությունները, որոնց համաձայն՝ կողմերը պարտավորվում են սահմանային մշտադիտարկման հնարավորություն ստեղծել և ավելացնել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դիտորդական խմբի անդամների թիվը։ Համանախագահներն ընդհանրապես որևէ փաստաթղթի հղում չեն կատարում։
Եվ դա որքան ցավալի, նույնքան էլ օրինաչափ է ու տեղավորվում է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի արցախյան մարտավարության տրամաբանության մեջ»։

«168 Жам»։ Неопределенное и опасное заявление от Минской группы ОБСЕ
Газета «168 Жам» пишет։ «По итогам встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана, состоявшейся 20 июня в Вашингтоне, сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступили вчера с заявлением, которое можно считать самым неудачным за последние месяцы, возможно, даже за год.
Напомним, что встреча министров иностранных дел проходила в условиях возросшей на границе напряженности, и можно было бы ожидать, что сопредседатели хоть как-то бы коснулись убийства армянских военнослужащих. Между тем во вчерашнем заявлении сопредседатели всего лишь «выражают сожаление» о жертвах и призывают стороны к сдерживанности. Всего лишь.
Без какой-либо адресованности и конкретики. Сопредседатели не упоминают ни одну достигнутую ранее дооговоренность, к том числе ту договоренность, согласно которой
стороны обязуются создать механизмы мониторинга границ и расширить офис личного представителя действующего председателя ОБСЕ․ Сопредседатели не ссылаются ни на один документ.
И это настолько болезненно, насколько законно и вписывается в логику арцахской стратегии премьер-министра Армении Никола Пашиняна»․