Ինչպես են լուսաբանել արևմտյան ԶԼՄ-ները Վրաստանում բողոքի ցույցերը
• Բրիտանական BBC-ն գրել է․ «Այս բողոքի ակցիան ինքնաբուխ է եղել։ Վրացական ընդդիմությունը կոչ է արել բողոքի ալիք բարձրացնել՝ Վրաստանի խորհրդարանում տեսնելով օկուպանտ երկրի պատգամավորին (նկատի ունի Ռուսաստանը,-հեղ․)»:
• Ամերիկյան CNN-ի հաղորդմամբ՝ խորհրդարանի դիմաց հավաքվել են հազարավոր մարդիկ՝ ընդդեմ ռուս պատգամավորի այցի։ Հոդվածում ասված է նաև, որ ցույցը ցրելու համար իրավապահ մարմիններն օգտագործել են արցունքաբեր գազ, ինչի հետևանքով մի քանի ցուցարար է տուժել։
• «Հակառուսական ցույցը դարձել է բռնության հետևանք»,- այսպես է արտահայտվել գերմանական «Deutsche Welle»-ն։ Հոդվածում ասված է, որ ցույցին մասնակցել է 10 հազար մարդ և նրանց դեմ կիրառել են արցունքաբեր գազ և ռետինե փափուշտներ։ «Տասնյակ տարիներ անց հավաքվել էին հազարավոր մարդիկ, որ հայտնեն իրենց զայրույթը՝ ռուսական պատվիրակության այցի կապացությամբ, այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանի հետ պատերազմից հետո Վրաստանը կորցրեց իր տարածքի երկու մեծ մասերը»,- ասված է հոդվածում։
• Բրիտանական «The Guardian»-ը գրել է, որ վրացական ոստիկանության ռետինե փամփուշտներ կիրառելուց հետո տուժել են տասնյակ անձինք։
• «Ցուցարարաները, զայրանալով ռուս պատգամավորի այցից, փորձել են խուժել խորհրդարան»,- այսպես է գրել «Reuters»-ը։ Հոդվածում ասվում է, որ Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն հայտարարել է, որ ոստիկանությունը չի օգտագործել արցունքաբեր գազ և ռետինե փամփուշտներ։
• Ֆրանսիական «France 24»-ի հոդվածում նշվում է, որ ցուցարարները պահանջել են խորհրդարանի նախագահիի հրաժարականը և արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ։ Ցուցարարները փորձել են ճեղքել ոստիկանական պատը՝ խորհրդարանի բակ անցնելու համար, սակայն ոստիկանները հետ են պահել նրանց և ակցիան շարունակվել է խաղաղ մթնոլորոտում։ Սակայն կեսգիշերին ոստիկանությունը ցուցարարների նկատմամբ կիրառել է արցունքաբեր գազ և ռետինե փամփուշտներ։
Հիշեցնենք, որ երեկ երեկոյան Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում տեղի ունեցած հակառուսական ցույցի հետևանքով տուժել է 240 անձ։

Западные СМИ активно освещают вчерашнюю акцию протеста в Тбилиси
"Эта демонстрация состоялась спонтанно, после того, как грузинская оппозиция призвала опротестовать оскорбительный для многих грузин акт - видеть депутата страны-оккупанта в своем парламенте"- сказано в статье BBC.
По информации CNN, перед парламентом собрались тысячи человек, чтобы опротестовать визит российского депутата. В статье также сказано, что для разгона митингующих использовали слезоточивый газ, и в результате противостояния с полицией пострадали несколько митингующих.
"Антироссийский протест перерос в насилие" - таково заглавие "Deutsche Welle". В их статье сказано, что перед парламентом собрались до 10 000 человек, и против них применили резиновые пули и слезоточивый газ.
"Полиция использовала слезоточивый газ, и стреляла резиновыми пулями в людей, вышедших с требованием ухода в отставку спикера парламента. Собрались тысячи человек, чтобы выразить свое возмущение в связи с визитом российской делегации спустя десятки лет с тех пор, как в войне с Россией Грузия потеряла две больших части территории".
"The Guardian" пишет, что после того, как грузинская полиция применила резиновые пули против демонстрантов, пострадали десятки человек.
"Митингующие, разгневанные визитом российского депутата, попытались ворваться в парламент" - таково заглавие "Reuters". В статье сказано, что премьер-министр Мамука Бахтадзе заявил, что полиция не использует резиновые пули и слезоточивый газ.
"Большинство митингующих покинули территорию, но десятки из них оставались на прилегающих улицах, тогда, когда полиция продолжала разгонять их с использованием слезоточивого газа"- говорится в статье.
"После того, как демонстрантов оттеснили с территории парламента, полиция постаралась разогнать их через главную улицу Тбилиси, но демонстранты несколько часов оказывали сопротивление, и полиция применила слезоточивый газ"- сказано в статье AP.
А в статье "France 24" отметили, что митингующие требовали отставки спикера парламента и досрочных выборов, и попытались прорвать полицейский кордон, чтобы войти во двор парламента, но полиция заставила их отступить назад, и акция мирно продолжалась до полуночи, а потом полиция использовала резиновые пули и слезоточивый газ.