«46 օր հացադուլի մեջ գտնվող Վահե Մելոյանի վիճակը ծայրահեղ ծանր է». Ժաննա Ալեքսանյան
Իրավապաշտպան Ժաննա Ալեքսանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր, որ 46 օր հացադուլի մեջ գտնվող Վահե Մելոյանի վիճակը ծայրահեղ ծանր է. «32-ամյա Վահե Մելոյանին մեղադրում են ավազակային հարձակման մեջ։ Նա չի ընդունում մեղադրանքը և ահա դիմել է ծայրահեղ քայլի։ Նա պահանջել է հանդիպում քննիչի և դատախազի հետ, որոնք հանդիպումը նշանակել են երկուշաբթի, այսինքն հացադուլի 49-րդ օրը։ Անմարդկային վերաբերմունք։ Վահեի հետ մի բան պատահելու դեպքում ողջ պատասխանատվությունը կրելու է գլխավոր դատախազությունն ու քննչական կոմիտեն։ Վահեն տառապում է հոգեկան հիվանդությամբ»:
Ալեքսանյանի գրառմանն արձագանքել է ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը. «Հունիսի 12-ին Վահե Մելոյանն «Էջմիածին» բուժհաստատությունում ենթարկվել է բուժզննության։ Երեկ նրան այցելել է ՀՀ գլխավոր դատախազության պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազը, որի շրջանակում Վ. Մելոյանը ենթարկվել է հարցման։ Վերջինս ցանկություն է հայտնել հանդիպել իրեն առնչվող քրեական գործի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին։ Այսօր կայացել է նաև այդ հանդիպումը։ Հանդիպման արդյունքից ելնելով՝ հացադուլից դուրս գալու վերաբերյալ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել։ Իսկ այսօր ուշ երեկոյան նա հրաժարվել է ընդունել ՔԿՀ եկած շտապօգնության անձնակազմին։ Վիճակը նորմալ է՝ հացադուլում գտնվելու պայմաններում։ Պատշաճ հսկողություն է իրականացվում»,- գրել է նա:

Жанна Алексанян։ Состояние объявившего голодовку Ваге Мелояна крайне тяжелое
Правозащитница Жанна Алексанян на своей странице в Facebook сообщила, что состояние объявившего голодовку Ваге Мелояна крайне тяжелое.
«32-летний Ваге Мелоян обвиняется в организации разбойного нападения. Обвинение он не принимает и прибег к крайней мере. Мелоян потребовал встречи со следователем и прокурором, которые назначили встречу в понедельник, то есть на 49-й день голодовки. Бесчеловечное обращение․ Если с Ваге что-нибудь случится, всю ответственность будут нести Генеральная прокуратура и Следственный комитет. Ваге страдает психическим заболеванием», - написала Алексанян․
Советник генерального прокурора РА Гор Абраамян ответил на заявление Алексанян.
«12 июня Ваге Мелоян был подвергнут медицинскому осмотру в медцентре «Эчмиадзин». Вчера его посетил начальник управления по надзору за законностью исполнения наказаний и иных мер принуждения Генеральной прокуратуры РА․ В рамках встречи Мелоян был допрошен. Последний выразил желание встретиться с прокурором, контролирующим законность предварительного следствия по его уголовному делу. Сегодня состоялась также и эта встреча. По итогам встречи была достигнута договоренность о прекращении голодовки. А поздно вечером Мелоян отказался принять приехавшую в УИУ команду скорой помощи. Состояние Мелояна в условиях голодовки нормальное. Осуществляется надлежащий контроль», - написал Абраамян.